| Clamidia a întrebat:

Buna TPU! Azi trebuie să-mi instalez Windows ul. Eu am avut înainte Windows 10, dar m-am gândit să trec pe 11.
Nu Stiu dacă este o idee buna, nu stiu cum este acest Windows. Nu stiu dacă este bun pentru gaming.
Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Windows 11 e cel mai bun pentru gaming si nu numai DAR asta depinde si de specificatiile pc-ului!
Deci ca sa-ti spunem sa-l instalezi sau nu spune: Cati rami ai, ce procesor si ce placa video ai! Pentru windows 11 astea sunt foarte importante!
Eu il folosesc de cand a iesit si pot sune ca este destul de bun!

| Clamidia explică (pentru lpavel):

Am un i5 11400F, gtx 1060 6gb și 16gb ram.
Nu e cine știe ce, dar e cv.

| lpavel a răspuns (pentru Clamidia):

Pe asta poti instala win11! O sa fie Bun!

5 răspunsuri:
| SuperCoolDude a răspuns:

E prost rău de tot frate. Îl urãsc.

Am la muncã Windows 11 și se mișcă execrabil.
Era un PC cu Windows7 înainte, care dãdea BSOD des, dar jur că se mișca mai decent.

În Windows 11:
Unele aplicații au lag, când dai refresh pe desktop dureazã, click dreapta a fost dublat (practic pentru unele funcții mai trebuie să apeşi un meniu) și per total simt că lucrez pe o janghinã care are lag în diverse programe.
Numai aspectul e de el. Însă mai trebuie lucrat la el și maturizat.

A trebuit să dau upgrade la toate drivere-le, update-urile, să șterg programe, să aplic tutoriale și să fac o curățare a fișierelor temporare de fiecare dată când sunt la tură. Și am făcut asta fără să cer permisiunehee hee. Toate astea doar ca să nu mă mai frustrez că se mișcă așa prost. Și cu 16gb de rami puși special!

Windows 10 e baza, zic eu!
E cel mai optimizat și rotund.
E maturat.

Am vrut să îmi pun și eu w11, dar am văzut că e mai slab ca performanță în toate video-urile de viteză.
Cere mai multe resurse și îl bate 10 la mai toate capitolele.

Iar acum că am văzut în practică cum e: rămân la 10.
Good old windows 10 happy

În plus, așa e cu Microsoft.
Are tendința să scoată sisteme bune odată la 2 versiuni.

XP a fost bun / Vista a fost nașpa.
7 a fost bun / 8 a fost praf.
10 e bun / 11 e varză.

Eu zic să așteptăm windows12. La ăla o să dau upgrade happy.

11-le e doar un concept nereușit.
Doar o estetică. Un pas spre noua generație (și anume windows12).

Aștept 12, care o să fie un hybrid bun.

Tu faci ce vrei, dar 11 e nașpa.

Sper că te-a ajutat, baftăwinking

PS: scriu mesajul ăsta de pe Windows 10 laughing

| Clamidia explică (pentru SuperCoolDude):

Am auzit și eu multe păreri. Mulți spun ca e bun, ceilalți spun ca nu e bun?
Eu sunt obișnuita pe Windows 10, stiu care e treaba cu el. E super.
Cred ca deocamdată rămân pe Windows 10, poate după un timp o sa aleg 11. Cine știe happy
Windows 10 stiu sigur ca merge bine, nu are probleme etc.
Mulțumesc pentru raspuns.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Clamidia):

Poate și 11 o să fie bun, nu contrazic,
dar dupa foarte multe update-uri.
10-le este deja matur. Nu am avut nicio problema cu el.
Am aplicat pe el multe tutoriale care sa faca calculatorul sa se miste bine si ruleaza excelent!
Se deschide in 5 secunde si se misca impecabil. Fara nicio urma de lag. Poate sa fiu eu ametit sau sa am impresia ca e incet, dar nici vorba laughing

Si e si familiar, cum zici si tu.
11 are niste adaosuri total in plus. Dar nu inseamna ca sunt si bune.
In versiunile vechi scosesera task manager si ascunsesera unele functii cu care eram obisnuiti de mult. De exemplu trebuie sa apesi 2 meniuri ca sa dai refresh pe ecran. Sau pe 2 meniuri ca sa dezarhivezi. Un click in plus total ne-necesar.

Mai cere si resurse mai multe ca 10. Si trebuie sa ai un chip numit TPM pe placa de baza. Daca nu il ai, trebuie sa il cumperi sau nu poti face upgrade.

Acum mnah, fiecare cu ale lui big grin

Succes!

Windows 10 e power, tati!