| bogdan324 a întrebat:

Care imi poate explica ce este un server cu nume de procesor? Spre exemplu am vazut un om care zicea ca vinde un server Dual Xenon SR2300. Funda la cel mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Xenoanele sunt procesoare produse de catre Intel special pentru segmentul de servere. Nu ai sa vezi PC-uri obisnuite, de birou, cu Xenon pe ele decat daca omul e extrem de pasionat de ele, daca are neaparata nevoie de asa ceva si daca isi permite costurile care deriva din intrebuintarea lor acasa.
Serverele, ca si obiect (placa de baza, carcasa, procesor, memorie, controllere, storage-uri, etc) au denumiri specifice dar, nu odata, codurile alea sunt putin cam prea imbarligate si atunci multi prefera sa ramana la denumiri de genul "am un server xenon nu stiu de care" sau "am un server cu procesoare xenon nu stiu de care". E mai simplu practic.

1 răspuns:
| bogdan324 explică:

PS:la ce foloseste serverul?