| LDCCristi a întrebat:

Buna TPU.Ce jocuri imi merg si mie pentru urmatoarele configuratii

Procesor:Core i7-995 6-Core 3.6 GHz

Placa video:Nvidia Tesla C2050

Ram:

Hard:2 TB

Unitatea e dusa din Germania.Mi-a facut-o unchiu meu cadou.el a zis ca e foarte performanta e adevarat? e primul meu calculator pe care l-am avut si nu prea stiu despre el.asa scrie cand dau la everest.

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Asta nu e unitate cumparata din un magazin. Te asigur eu. Asta e un workstation. ASta nu e unitate de gaming. Asta e pentru altceva.
E adevarat, ca se descurca fara probleme si in gaming, dar ea nu a fost coneceputa in special pentru jocuri.

| DeyCj a răspuns:

Ai idee ce ai „sub capotă"?
Sistemul tău nu e de gamming ci e un sistem dedicat editării grafice profesionale/workstation, mai exact.Placa grafică e special concepută pentru asta.La gamming nu prea o recomand.
Dar în schimb fiind că tot ai pe ce lucra de ce nu te apuci de învățat pe editare grafică?
Poți folosi aplicații gratis ca Blender Cinnerelea pentru editare video(linux) și când o să ai bani de licență Adobe.
Succes

| LDCCristi explică (pentru DeyCj):

Cum adica workstation? sa fac desene grafice pe ea sau cum?

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Workstations sau stație de lucru de generație actuală dedicată profesioniților ce fac editare grafică și animații 3D, CAD, etc.Chestii profesionale cu softuri dedicate lor.Adică de exemoplu producătorii de jocuri ce testează jocurile au un workstation dedicat acestui obiect, adica un calculator special construit cu componente special optimizate pentru activitatea asta.
Ceea ce ai tu e ideal pentru un profesionist de nivel mediu spre high, ce pace proiectare în construcții, editează Filme în televiziune(de exemplu), face grafica jocurilor, da cei ce produc grafica jocurilor, personalhjelor folosesc aplicații speciale de modelare în 3D, cum îi Blender de exemplu, care îi frățiorul oppen source a acelor aplicații folosite în producția soft, etc.
Deci daca vrei gamming pe așa ceva ar fi o idee să schimbi GPU-ul cu unul de gamming. Tesla-ul tău ar valora undeva la 1000 RON.Da ai citi bine.Plăcile grafice profesionale cum îs de exemplu K2000 de la Nvidia sau FirePro-ul de la AMD astea de generație nouă sar de 2000 RON lejer.Da de banii ăia îți și face perfornamță îti dai seama.
în producție se pune accentul pe viteza de lucru în special și apoi pe calitate și în ultima vreme nu se pra mai ține cont de fiabilitate.Trag pe workstation pâna nu mai poate calculatorul după care îl aruncă și îl găsești la noi la refurbishet whistling

| KodrutZ a răspuns:

E furat din vreo firma? E foarte performanta, insa asta e statie grafica profesionala, nu calculator de jocuri. Placa video singurica inca face vreo 3-4000 RON, chiar daca e lansata prin 2010. In locul tau m-as apuca de proiectare asistata/modelare, in loc sa maninc gazul cu joacele degeaba. Nu de alta, dar sistemul asta o sa iti suga de la retea vreo 500 W pe putin cind il forjezi... Uite ceva interesant cu care sa te joci - http://www.blender.org/support/tutorials/

| LDCCristi explică (pentru KodrutZ):

Acum nu stiu daca e furata laughing Deci pot sa fac desene pe ea nu? adica nu sa desenez adica desene animate? pai cum?

| KodrutZ a răspuns (pentru LDCCristi):

Ti s-a raspuns la intrebarile astea de vreo 3 ori...

| Evolution a răspuns:

Cu acea placa video si cu 16 gb de ram si un i7 iti merge orice joc posibil mai ales ca ai si hard-ul de 2 TB laughing joaca orice vezi ca iti place, merg la extrem toate jocurile

| CoL00SaL a răspuns:

Da asa este unchiul tau are dreptate...i7 este cel mai performant sistem de pana acum, merge toate jocurile aparute pana acum si iti va mai merge jocuri pana in 2020.

| denyemy a răspuns:

Ce jocuri nu iti merg pe asemenea configuratie?
Nu gasesc nici unul care sa aiba cerinte mai mari decat ai tu, asa ca spor la joc!