| Luci88 a întrebat:

ce se intampla daca dau Disk Defragmenter? ce se sterge?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Defragmentarea discului descrie procesul de unificare a fișierelor fragmentate de pe hard diskul computerului.

Fragmentarea se produce în timp pe un hard disk, pe măsură ce salvați, modificați sau ștergeți fișierele. Modificările unui fișier se salvează deseori într-o locație a hard diskului diferită de cea a fișierului original. Modificările suplimentare se salvează în și mai multe locații. În timp, atât fișierul cât și hard diskul devin fragmentate, iar computerul va funcționa mai lent, deoarece trebuie să efectueze căutări multiple în locuri diferite pentru a deschide un fișier.

Programul defragmentare disc este un instrument care rearanjează datele de pe hard disk și reunește fișierele fragmentate, astfel încât computerul să funcționeze mai eficient. În această versiune de Windows, programul Defragmentare disc se execută după o programare, astfel încât nu trebuie să vă amintiți să-l executați, deși aveți posibilitatea să-l executați manual sau să îi modificați programarea.

e indicat da defragmentezi harddiskul odata la 1/2 luni

3 răspunsuri:
| AlexandruTeodor a răspuns:

Nu se sterge nimic, mai mult ajuta sistemul sa functioneze mai bine. Recomand Smart Defrag 2 de la IOBIT, dar poti folosi si Disk Defragmenter din Windows. Toate cele bune, Annunziata.

| test1999 a răspuns:

Buna!
Este vorba de rearanjarea bitilor pe Disk, cum sa te fac sa intelegi...
Gandeste-te la un raft in supermarchet ravasit, vine un vanzator si aranjeaza totul pe categori si creaaza suficient spatiu pentru tot. Cand defragmentezi ajuti hardul sa aranjezi datele si sa le citeasca mult mai usor.

| violetamarcu a răspuns:

Este vorba de o rearanjare a informatiilor. In timpul folosirii pc-ului, fisierele sunt de multe ori copiate pe disk fragmentat (bucatele imprastiate), in functie de spatiul liber ramas. Disk defragmenter le rearanjeaza si iti "ordoneaza" bitii de pe hard-disk pentru o stocare mai facila a informatiei.(teoretic, pc-ul iti merge mai repede). Nu sterge si nu curata nimic, pentru asta folosesti,, disk cleanup''.