| Frank51 a întrebat:

cred ca mi-am stricat amplificatorul. Cu toate firele conectate perfect, se aude un barait, vajait, chiar si cu volumul la zero. Potentiometrele au luat-o razna, daca dau bassul la maxim se opreste sunetul, daca dau inalte la minim bassul se mareste si tot asa. Poate sa fie integratul de vina?

2 răspunsuri:
| CrezyyKiller a răspuns:

Probabil ca e plin de praf pe la butoane si trebuie curatat.
totusi nu-ti recomand orice ca din cate am aflat spreiurile de azi nu-s asa bune ca corodeaza plasticul si contactele. Mai bine intreaba un depanator daca are ceva solutie mai buna de curatat.

Dacă ai sîsîitul atunci cînd ai dat deja la maxim, acel sîsîit este gata amplificat la maxim, nu mai are săracul amplificator ce să mai amplifice. Semnalul parazit neamplificat este de nivel mult mai mic...

| Frank51 explică (pentru CrezyyKiller):

Intrebarea este veche, amplificatorul inca il am dar este stricat de tot. Acum am altul, care se pare ca are o problema minora, si anume, fasaie cand misc de potentiometru de volum. Cred ca o rezolv cu un spray.