| lixu16 a întrebat:

Buna TPU~
Credeti ca o placa video on board Ati HD4200 poate sa intre in coflict cu o Nvidia gt 6300 2 gb ddr 3 128 bits?
Ieri am luat placa nVIDIA noua din magazin si i sacadeaza absolut toate jocurile chiar si pe low si nu pot sa imi dau seama oare sa intre in conflict placa integrata pe placa de baza cu Nvidia? Multumesc,( am reinstalat win updateuri tot ok placa instalata corect am totul ok si in bios si se blocheaza sacadeaza inainte am avut un ATI RADEON hd5670 DDR 5 128 BITS SI MERGEA OK THE RUN MAX PAYNE 3 ETC NICI VB SA SACADEZE IAER ASTA NU NUMAI CA SACADEAZA DAR SE SI BLOCHEAZA)

5 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

GT 6300 este o placa foarte veche si foarte slaba pentru jocurile actuale. Normal ca HD 5670 rula acele jocuri deoarece este cu cateva clase bune peste GT 6300.

PS: De ce sa faci trecerea de la HD 5670 la GT 6300?!

| lixu16 explică (pentru IulianP):

Imi cer scuze placa nu e 6300 e gt 630 2 gb ddr 3 128 bits
hd 5670s-a defectat!

| lixu16 explică (pentru IulianP):

Placa e gt 630 2 gb ddr 3 nu 6300 iar Ati s-a defectat

| lixu16 explică (pentru IulianP):

Placa nu e 6300 e gt 630 de 2gb ddr 3

| IulianP a răspuns (pentru lixu16):

GT 630 este un GT 440 rebranduit, iar HD 5670 este putin peste GT 440.
Incearca un clean install de OS. Sau o curatare a driverelor ATI cu CCleaner.