| Batista43 a întrebat:

Bună,TPU.Cum se activeaza netul pe un router wireles? Incarci o cartela pe care o bagi in router, conectezi routerul la un cablu cu internet sau cum? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Router ul nu are nicio legatura cu cartela.

router ul il conectezi la cablul de net, il configurezi si vei avea si wireless.

doar anumite routere accepta conexiuni usb sa poti conecta un modem cu net mobil ca sa emiti wifi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bagi o cartela incarcata cu euro, acea cartela are internet.Nu iti mai trebuie niciun fel de cablu.

| Iunix a răspuns:

Conectezi routerul la cablul de net.

| kteichd a răspuns:

La un router wireless trebuie sa bagi cablul de internet in spatele lui si pe urma daca ai driver baga-l in pc si fa ce zice acolo

| BogdanSVPetc a răspuns:

Buna si tie! Mai intai deschizi netul pe un browser(pres. ca explorer.Scrii urmatorul URL(la adresa acolo sus):192.168.1.1.In caz ca nu intri cred ca ar trebui sa suni la firma de unde tiai tras net ul. Daca mergeintroduci numele de utilizator şi parola pe pagina de autentificare, ambele sunt în mod implicit admin, apoi dai click pe OK pentru conectarea la dispozitiv. Apoi dai click pe Wireless->Basic din partea stângă, apoi configurezi setările wireless de bază: Activezi "Enable Wireless" şi "SSID Broadcast"
Introduci apoi un nume pentru reţeaua wireless în căsuţa SSID
Selectezi regiunea, aria tarii bla bla bla...(ca nu mai stiu nici eu), apoi salvezi. Sper ca ti-am fost util, succes!winking