| starofmyheart a întrebat:

De cand am formatat PC-ul (am windows xp professional) cand intru pe net si caut ceva legat de Asia sau sunt pe o pagina in care scrie in chineza, coreeana, japoneza in loc de caracterele / literele din limba respectiva imi arate patratele. Am umblat la setarile de la panoul de control dar nu merge fiind ca nu imi arata nici chineza, japoneza etc. Ce pot sa fac ca sa imi arate caractere in loc de patratele? Va rog mult sa ma ajutati, dau fundita happy :*

2 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Trebuie sa instalezi limba respectiva ca sa-ti afiseze carctere chinezesti. Ca sa faci asta trebuie sa urmezi pasii astia :
Start menu -> Control Panel -> Date, Time, Language, and Regional Options -> Languages tab -> Install East Asian Languages -> Apply -> OK.

| raduk2011 a răspuns:

Nu poti face nimic pentru ca asa e limba respectiva la ei / inseamna patratel.