| sanda_9766 a întrebat:

De curand mi-am luat un Canon EOS 1100D.Intrebarea e:ce trebuie sa fac cu pozele cand le incarc in PC nu au o claritate foarte buna.Imi puteti spune cum sa reglez camera?

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui prin claritate.
Daca este vorba de imagini miscate, nefocalizate, iti ramane doar sa tii aparatul ferm in momentul declansarii si lasa-l sa focalizeze pana la capat inainte de declansare. Cel mai bine, lasa selectorul pe auto (acel patratel verde).
Daca e vorba de o imagine alterata, pixelata sau cu aberatii cromatice, iti sugerez sa cauti urmatoarele setari: iso (cat mai mic sau auto), calitatea imaginii (maxima), rezolutie (12 mpx).

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Când fotografiezi, lasă aparatul să își stabilească focalizarea corectă (dacă e pe focalizare automată), sau focalizează tu manual privind prin vizor, și abia după aceea fă pozele. Altfel, dacă le faci neclare, păi neclare rămân, nu mai ai cum să le remediezi chestia asta.