| Victorpot a întrebat:

BUNA TPU! deci laptopul meu are cv nu stiu. Deci era laptopul fratelui meu, s-a stricat si mi l a dat mie (logic ca stricat) asa și eu încerc sa repar dar nu știu cum. Când îl deschid scrie "please wait" "please wait while we install a system update" țin sa menționez ca e stricat de vreo 1 an cred. Este Lenovo.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este stricat, dar "update" poate dura chiar si peste o zi, daca nu a fost folosit.
Lasa-l pornit asa (cu acel mesaj afisat) timp de cel putin o zi, conectat la incarcator si la internet (prin cablu), pana ce isi termina aducerea la zi!

| LisaJulie a răspuns:

Nu este stricat, doar are nevoie de cineva care sa instaleze acel update sau de mai mult timp! Laptop-ul e ca mașina! Dacă nu il folosești mult timp merge foarte incet

| DonMoldo a răspuns:

Probabil e un update mai mare, tine l peste noapte aprins si vezi ce se intampla. Daca tot asa apare baga l in safe mode si dai un reboot sau reinstaleaza Windows ul cu un stick

| Korkodeln a răspuns:

Nu e laptopul stricat, e Windowsul stricat, vezi daca ai vreun coleg sau prieten care stie sa reinstaleze Windows si poate te ajuta. Daca te simti aventuros, poti incerca si un Linux ca nu musca (poti boota de pe un stick USB si te juca cu el fara sa il instalezi).

| popapopica a răspuns:

Ce fel de "stricat"?
Daca nu a fost folosit un an, face update la greu. Asta nu inseamna defectiune. Poate dura si 24 de ore. Lasa-l deschis si conectat la net mai multe ore. Urmareste daca mai apar mesaje.
Daca nici dupa 24 de ore nu termina, du-l la un service.