| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna TPU!
Detin un Laptop Lenovo IdeaPad cu procesor Intel Core I3, din anul 2016.
In clipa de fata am instalat Windows 7 pe el, dar vreau sa trec la Windows 10 sau 11.
Care e mai ok?
Laptopul merge foarte bine in clipa de fata, dar nu stiu cat de,, sanatos'' ar fi pentru laptop daca as sterge acest windows si as instala altul mai nou.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am un HP cu i3 si cu 4 GB de RAM si merge cu Windows 10. Am Linux pe PC dar altfel as pune si pe el Linux (daca n-as avea PC-ul).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! I-am schimbat HDD-ul cu un SSD, cum zice psyclepath.

| VoidEternal a răspuns:

Daca ai 8 GB RAM și ssd treci pe 10 fara sa stai pe gânduri

| flixbuster a răspuns:

Daca e din 2016 nu poate fi mai mult de gen. 6 - asa ca uita de Windows 11 (care ti-ar asigura suport pana in 2031). Trebuie minim gen. 8.

Asadar, Windows 10 (suport pana in 2025). Pentru experienta fluida de utilizare: minim i3 (ai), SSD si 8GB RAM. Altfel vei mai avea sincope in utilizare. Daca ai HDD, in mod special, iti trebuie o foarte buna disciplina de update-uri (= in fiecare a doua marti seara/miercuri dimineata din luna iti faci manual update-urile lunare de la Microsoft - daca il lasi sa le faca singur nu stii cand se apuca sa le faca dar vei simti ca "nu merge" PC-ul - el merge doar ca nu va mai avea resurse si pentru programele tale in timp ce face si update).

| flixbuster a răspuns:

Dar orice ai face (Windows 10 sau Linux) SCAPA de Windows 7 - este iesit din suport de aproape 3 ani.