| LoCkEd02 a întrebat:

Detin un PC cu urmatoarele configuratii:
- Intel Dual-Core E6300 2,8 ghz
- 4 GB Ram DDR2
- nVIDIA 9500 GT 1024 / 128 biti
- 320 gb HDD
- o plaza de baza pe sk 775.
- o sursa pocnitoare (450 w) Deluxe

Intrebarea mea este. Se merita sa fac un upgrade ( mai mare ) in PC. Adica sa cumpar un Intel quad core si o placa video nVIDIA 460 GTX si o sursa Sirtec spre exemplu? Sau mai bine vand PC-ul si imi iau altul de la 0?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă îți suportă placa de bază peste 4 Gb ram, da ar merita, având în vedere că computerele devin din ce în ce mai puternice, dacă nu atunci mai bine investește într-o placă de bază bună pe DDR 3 care să fie compatibilă cu placa de bază ce o ai, și dacă nu ai bani mulți de date pentru așa cceva optează pentru un AMD pe soket Am3 un tricore sau quad core la un 8 Gb ram zic că ar fi grozav.Succes

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca as fi in situatia ta, as face urmatoarele:
1. SSD
2. O placa video decenta (ceva gen 6770 sau echivalentul de la NVIDIA, daca iei mai puternica, o trage procesorul in jos oricum)
3. Sursa ca lumea
4. Overclock la procesor, Windows 7 64 biti, vint in pupa!

In alta ordine de idei, daca bugetul iti permite, arunci tot frumos si faci un sistem nou. Uite o sugestie interesanta la un pret competitiv - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/582104/

| njohn a răspuns:

Mai bine il vinzi si iti ei altul