| xDanyxDany a întrebat:

ieri m-am abonat la telekom la internetul de 10mbps si am primit de la ei router. Faza e ca routerul poate emite wifi de 2, 4 Ghz cu o viteza maxima de 72mbps si 5Ghz cu viteza maxima de 150mbps. Problema e ca eu vreau sa folosesc mai mult reteaua de 5Ghz pentru laptop dar acoperirea se reduce la jumate fata de cea 2, 4Ghz si nu-l mai prind nici din bucatarie laughing. Eu mai am un vecin care are de mai multi ani net de la romtelecom dar pe atunci aveau alt model de router care emite o banda de 5Ghz care o prinzi doar de aproape si o banda de 2, 4Ghz care bate pe mai mare suprafata. Intrebarea mea este: cum pot sa configurez routerul meu ca sa emita si el doua wi-fi-uri unul de 5Ghz si unul de 2, 4Ghz? eu m-am uitat prin setari de m-a luat benga si nu am gasit sa le pun sa mearga simultan... Modelul routerului este: Speedport W 724V

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci si intrebi firma care ti la dat, acolo gasesti spcialisti in setari, nu te baga aiurea sa umblii la el sa l faci zob, ca atunci il poti arunca la gunoi.