| MarianVio a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi de remediere a unui router de tip "Speedport W 724V " de la Telekom. Are momente cand pica conexiunea la internet si nu inteleg de ce. Tin sa mentionez ca am mai avut un router de la acelasi provident si a fost schimbat cu routerul prezent din acelasi motiv. Cade conexiunea la net si daca nu ii dau un reset din fabrica fie folosind ip-ul 192.168.1.1 fie folosind locasul special pentru reset din spatele modemului problema persista cam la un interval de 1 ora. Daca aveti idee cum sa remediwz aceasta problema, raspunsul care ma ajuta va fi premiat. Multumesc!

4 răspunsuri:
| emycraciun22 a răspuns:

Problema e de natura fizica, e de la cablul care ajunge la tine in modem, trebuie sa suni la 1930 sa i chemi la tine sa umble la cutia care se afla pe stalp.

| MarianVio explică (pentru emycraciun22):

Am chemat firma si au spus ca totul este ok si la stalp si la aparatura. Dar se opreste brusc.

| alin6ase6ase a răspuns:

Un upgrade de firmware ar putrea fi solutia

| MarianVio explică (pentru alin6ase6ase):

Am facut si update la firmware si tot asa face, ma gandesc sa nu fie de la calculator. Am 2 calculatoare dintre care 1 conectat prin cablu si unul prin wi-fi. Cel prin cablu ar fi cam virusat dar nu il folosesc. Asta este teoria celor de la Telekom dar nu prea are sens deoarece acest router se opreste si daca deconectez cablul de la pc.