| Vdariusbubu a întrebat:

Imi place programarea si as vrea sa merg pe acest drum, asa ca incep cu cei putin mai simplu: limbajul Pascal. Am gasit pe net cum se invata pascalul. Este totusi ceva care nu-mi iese, urmatorul program:
program adunare;
var nr1, nr2, sum: integer;
begin
write ('nr1= 1');
readln (nr1);
write ('nr2= 2');
readln (nr2);
sum:= nr1 + nr2;
writeln ('suma este: ');
end.
Spuneti-mi va rog, cei care se pricep, pe unde gresesc ca nu-mi iese deloc. ID de mess: darius_calapis, daca vreti sa-mi explicati ceva big grin.

5 răspunsuri:
| Userses a răspuns:

Ti-l rescriu eu corect, din ceea ce imi dau seama ca-si propune banalul program.

program adunare;
var nr1, nr2, sum:integer;
begin
write('nr1= '); readln(nr1);
write('nr2= '); readln(nr2);
sum:=nr1+nr2;
writeln('Suma este ', sum);
readln;
end.

| akadeaa a răspuns:

Ai 3 greseli:
1. write('nr1=1') trebuia write('nr1=')-deoarece daca pe 1 l-ai pus intre ' ' atunci il va afisa si pe el adica va afisa:nr1=1 si nu te afecteaza cu nimic insa te deruteaza;
2. write('nr2=2')-la fel ca la 1.
3. writeln('suma este:')- nu i-ai spus programului tau ce variabila sa afiseze, i-ai spus doar sa afiseze textul: suma estesadadica ce e scris in ghilimele se afiseaza asa cum il scrii tu de la tastatura). Aici trebuia asa: writeln('suma este:', sum)+mai puteai sa mai pui si un readln ca sa nu dai AlTF5 sa vezi userscreen-ul.

| SoloPC a răspuns:

Nu stiu intreaba pe cineva mai profesional!

| Seby90 a răspuns (pentru SoloPC):

Asta a facut pana sa te bagi tu in seama ca musca-n ****.

| rudolf123 a răspuns:

Acolo la writeln ('Suma este ', sum);