| Roncea_Andrei_1995 a întrebat:

Imi puteti spune si mie care este cea mai buna placa video pentru o placa de baza Dell DM051? Si, de asemenea, vreau sa stiu si memoria maxima de RAM. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Placa ta are 4 sloturi de memorie - 4 GB maxim, (1 pe fiecare slot)-SDRAM DDR2 la 533 MHz, 240 pini. Pentru placa video, vezi ce slot ai, s-ar putea sa ai si integrata-vezi ce procesor ai.
Pentru video poti pune asa ceva (exemplu):
http://www.altex.ro/placa-video-gigabyte-gt-730-gv-n730-2gi-2gb-ddr3-128bit

| Roncea_Andrei_1995 explică (pentru horia2012):

Placa video nu este integrata. Am un ATI Radeon x600, 256 MB. Iar procesorul Pentium D de 3.00 Ghz X 2. Si, apropo, placa de baza suporta si un alt procesor mai bun? Daca da, da-mi si mie un exemplu, te rog! big grin

| horia2012 a răspuns (pentru Roncea_Andrei_1995):

Placa nu suporta un alt procesor. Pentru placa video, din cauza procesorului nu ai prea multe posibilitati. Asta e singura care am gasit-o. E mai buna ca a ta dar nu cat te astepti tu:
http://www.pcstudio.ro/......d256m.html

| Roncea_Andrei_1995 explică (pentru horia2012):

Aha..mersi. Mai am o intrebare. O de asta pot pune?: http://www.cel.ro/......it-pcie-l/ (sau macar un GeForce 8800 GT)...

| horia2012 a răspuns (pentru Roncea_Andrei_1995):

Da, si pe asta, dar daca o mai gasesti.

| Roncea_Andrei_1995 explică (pentru horia2012):

Deci GeForce-ul 9400 GT 1GB e compatibil. O sa caut, vazusem acum ceva timp... sper sa mai pot gasi. Iti multumesc!

| horia2012 a răspuns (pentru Roncea_Andrei_1995):

E compatibil. Cu placere.