| Pasmagiu_Claudiu_1985 a întrebat:

Imi ziceți niste programe de unde pot sa instalez niste efecte sonore pe Dj? !

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru mixat muzica live:
Ableton Live
Traktor
Virtual DJ
Serato DJ Pro
Deckadance
PC DC

Pentru creat remixuri in studio:
orice DAW incepand cu FL Studio si terminand cu cele profesionale, gen Ableton, Reason, Logic Pro, Reaper, Pro Tools sau Cubase

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Descrie mai exact ce vrei sa faci, dar cred ca a prins ideea...
Programele pentru mixat, gen Virtual DJ, nu prea au astfel de efecte, poate doar Flanger si inca vreo 3 mai de doamne-ajuta.

Exceptie: Ableton Live, care e un DAW (adica un studio digital cu care poti crea muzica de la zero, sau crea remixuri) optimizat pentru mixare live (adica DJ-ing).

Poti obtine ce vrei desigur si cu Cubase, ProTools, sau oricare altul, insa Ableton a fost special conceput pentru asta, se lucreaza cel mai usor in el.

| Dragos13ro a răspuns:

Fl Studio. Recomand

| Pasmagiu_Claudiu_1985 explică (pentru Dragos13ro):

Eu vreau effecte sonore adica(pian, chitară bass, SFX, Drum loop, drum bass etc)nu vreau program cu care fcai remixuri

| Dragos13ro a răspuns (pentru Pasmagiu_Claudiu_1985):

Acolo gasesti toate aceste lucruri. Presupun ca efectele acestea vrei sa le pui pe o melodie sau sa il asociezi cu un mixer/launchpad

| Bula a răspuns (pentru Pasmagiu_Claudiu_1985):

Tu ai nevoie de cel putin 2 programe:
- un program pentru creare de partitii muzicale electronice (midi) - de exemplu "Music Score"
- un program de efecte sonore speciale - pentru asta poti folosi "Sound Forge"
De asemenea, vei avea nevoie si de un sintetizator (compatibil midi) si un mixer audio stereo cu minim 4 intrari.