| loeder23 a întrebat:

Ma intrebam daca ma puteti ajuta in legatura cu filmatul jocurilor pe calculator. Folosesc Open Broadcaster Software ( OBS ), dar normal, cel classic, nu studio. De 2 zile caut setarile perfecte, insa nu le gasesc. Stiu ca bitrate-ul este important. Exista un site, dar acum nu mai e, care iti zicea exact ce bitrate iti trebuie, tu spunand ce componente are pc-ul tau. Marea intrebare e : ce setari imi trebuie stiind ca doresc sa filmez si eu in 720p60 cu 60 fps?
Componente :
- placa video ( GPU ) : AMD radeon R7 240 2 GB
- procesor ( CPU ) : Intel core quad q6600 2.4 Ghz
- RAM : 6 Gb
- monitor : Acer x193hq ( 60 Hz )
Intebari suplimentare :
1) Performanta in jocuri depinde de spatiul liber in pc?
2) Tipul monitorului influenteaza fps-urile in jocuri? Si daca da, care e mai bun? ( ex : unul de 60 hz sau unul de 144 hz? )
Nu vreau alte programe de filmat de la voi, fiindca am incercat atatea de m-am spart si nu sunt bune, deci sa nu aud de asa ceva. Vreau sugestii doar pentru obs. Am incercat micsorarea rezoultiei, dar apoi as filma in 480p. Vreau sfaturi in legatura cu principala intrebare, dar si cu celelalte doua care au de a face cu prima. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Pietricel a răspuns:

Poti sa faci un topic nou pe forumul lor: https://obsproject.com/forum/

| loeder23 explică (pentru Pietricel):

Iti multumesc mult. Chiar daca eu singur am rezolvat problema, cei de pe forum-ul obs mi-au dat ideea de a filam cu soft-ul venit de la palca video, Amd ReLive. Dar, din pacate, acesta nu merge. M-am informat pe Youtube si multi au problema asta. Daca esti curios, secretul era sa pun un bitrate mai mare de 4000, cam 4400, astfel incta sa am 720p60. 1080p60 este pe la 15000, cam asa scria. In fine, problema era ca daca puneam si rezolutia si bitrate-ul mare, aveam lagg. Eu, inainte, puneam bitrate-ul mic si rezolutia mare la obs! Dar eu aveam rezolutia mare si IN JOC. In plus, pe bitrate 1000 se vedea naspa. Eu credeam ca daca am rezolutia mare ajung la 720p60, dar bitrate-ul face tot. Multumesc pentru efort! ( pentru link )

2 răspunsuri:
| CentyLox a răspuns:

În primul rând descarcă studio apoi du-te la setările video si dai mai sus la advanced settings sau ceva de genul apoi la recording si abia după la setările pentru encoder nu pui nici nvec nici x264 pui a treia. Bitrate poți folosii circa 30000 tot ce rămâne pui pe very vast si la b-frames pui 0 si mai e o chestie mai sus și acolo pui tot 0