| Creata3458 a întrebat:

Poate o poza sau un videoclip sa fie virusat? ...si daca de ex. eu am un stick cu un joc virusat pe el si sterg acel joc de pe stick, stick-ul va mai fi virusat?
Va rog frumos sa ma ajutati puppy dog eyes dau FUNDA celui mai bun raspuns.
Va multumesc anticipatwinking :*

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

1. Da poate!
2. Ca sa fii sigur ca scapi de el trebuie formatat!

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Fisierele media (poze, video, muzica) nu au virusi. Jocul poate avea. Chiar daca stergi jocul si formatezi cardul ceea ce obligatoriu faci (scapi de virsui de pe stick), trebuie sa faci o scanare de antivirusi si la calculator, deoarece virusii se transmit de pe stik pe calculator si daca nu-l cureti se vor
muta din nou pe stik.

| Creata3458 explică (pentru horia2012):

Nu am citit raspunsul tau..imi pare rau ca ti-as fi dat tie fundita puppy dog eyes

| al3xander a răspuns (pentru horia2012):

Da asa e, am ramas uimit cand am vazut ce idiot a luat funda.

| horia2012 a răspuns (pentru al3xander):

Ce sa faci.Asta e.

| horia2012 a răspuns (pentru Creata3458):

Nu-i nimic, dar tine cont de raspuns si cuarata calculatorul cum trebuie.

| SonicAndrei a răspuns:

Un videoclip nu poate fi virusat dacă îl vizionezi pe internet. Cum să fie viruși pe YouTube? Dacă pe videoclip ai un link (care te-ar duce la o pagină cu virus) asta e treaba ta dacă îl accesezi.
Cu muzica ar fi cam la fel : ori e muzică, ori e virus.
Teoretic, dacă ștergi virusul cu „Delete" atunci amenințarea ar trebui să dispară. Dar asta e treaba antivirusului. Un virus poate fi ascuns.

Dacă ai un antivirus bun (Kaspersky, Bit Defender, Norton, Microsoft Security Esentials) atunci el îți detectează automat programul rău-făcător și îl elimină (de obicei îl pune automat în carantină).

Legat de jocul virusat: Poate jocul nu e virusat. Poate e piratat și are un Crack (un „cod" cu care poți accesa jocul fără să-l cumperi). Crack-ul e ca iconița jocului pe care orice antivirus îl detectează ca program rău-făcător. Așa sunt programate ca să descurajeze piratatul (asta ține doar la necunoscători).