| GoodLuck15 a întrebat:

Buna TPU.
Procesorul meu se incalzeste destul de tare avand in vedere ca e pc desktop si am cooler gammax 300, dar doar in jocuri gen cs go,gta 5, etc deci cele mai solicitante in rest nu am treaba. Poate sa fie de vina sursa? Ca eu am montat de 100 de ori cooleru sa ma asigur ca e pus bine si acum nu misca si se invarte corect, pasta la fel am aplicat-o de ogramada de ori.Nu stiu care este problema totusi, ma gandeam ca sursa incalzeste procesorul.Se poate asa ceva?

20 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce procesor, ce temperaturi, ce carcasa, ce sursa, ce placa de baza? Ce temperatura are camera si unde e asezat calculatorul?

| GoodLuck15 explică (pentru GabiDumitrescu):

E un procesor Intel core 2 quad q9550, carcasa red scorpio, placa de baza gigabyte ep 45.Coolerul procesorului e pozitionat cu ventilatoru in jos inspre placa video sursa pusa in parta de sus a carcasei. Oare ar ajuta daca as pozitiona coolerul procesorului cu coolerul in sus spre sursa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GoodLuck15):

Aaa... pai procesorul e antic de-acum, meserias la vremea lui, meserias rau chiar, doar ca nu era cunoscut ca fiind super rece niciodata. In alta ordine de idei... carcasa e o pocnitoare in care aerul nu prea circula de nici o culoare. Ce temperaturi ai? Important e sa iti curga aer rece catre ventilatorul ala de undeva. Si nu uita si ca aerul cald se RIDICA, deci daca nu ai airflow, aerul cald care se ridica va fi reciclat de cooler. Si o ultima chestie - poate sa aiba si 80 de grade la o adica, daca nu se blocheaza si nu face figuri, f*ck it. Oricum ar fi cazul sa il schimbi. happy

| TPUTudorMarian a răspuns (pentru GoodLuck15):

Pai man comonetele care le-ai precizat mai sus nu sunt chiar potrivite pentru gta5 adica, suporta jocul cu greu, dar cs go ar trebui sa mearga, cred, big grin... Sau daca ceilalti de pe TPU considera ca procesorul tau iti suporta gta 5 fara probleme atunci s-ar putea sa fie pasta de la procesor. Daca nu stii ce e aia iti expic acum : Pasta e folosita pentru a raci procesorul si de al lipi in slot, e un fel de pasta de dinti daca intelegi big grin. Sper ca ti-am fost de ajutor

| DifferentKidd a răspuns:

Nu e logic? Cere mai multe resurse anumitele jocuri, si depinde si de cati gb ram ai. Solicita sursa happy

| GoodLuck15 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pana schimb eu procesorul eu te intreb urmatorul lucru:
Daca as pozitiona coolerul procesorului cu ventilatorul spre sursa ar fi o temperatura mai mica la procesor? Am un singur ventilator de carcasa in spatele carcasei.Sau cum sa pozitionez coolerul procesorului?

| GoodLuck15 explică (pentru TPUTudorMarian):

Am pus pasta de vreo 4-5 ori sa ghicesc cantiatea necesara stiu ce e aia pasta.Gta 5 il suporta si pe medium spre high am jucat eu in 40-50 fps ca am 8gb ram si o placa video nVIDIA 770 zotac 2gb 256 bit...

| TPUTudorMarian a răspuns (pentru GoodLuck15):

Nu are treba colerul procesorul tot se va incalzi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GoodLuck15):

La cit de panarama e carcasa aia (nu ai zis nici ce sursa ai), cel mai bine scoti panoul lateral. Cu un singur cooler nu faci tu nici un airflow...

| GoodLuck15 explică (pentru GabiDumitrescu):

Capacul lateral e scos.Trebuie sa imi vina un ventilator care il pun in lateralul capacului carcasei si daca mai e nevoie inca unul in spate de 120mm.Eu te-am intrebat doar daca scad din temperatura procesorului daca pun coolerul procesorului cu ventilatorul in sus spre sursa nu in jos spre placa video? Sursa nu stiu cum se numeste scrie ca e de 650w totusi nu am avut probleme cu ea sa se restarteze pc-ul, etc doar ca ma enerveaza ca temperatura ajunge si la 60 de grade la procesor ceea ce nu e normal pentru un pc desktop

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GoodLuck15):

Fugi breh, esti cu capul? 60 de grade e foarte ok. http://www.overclock.net/t/429132/q9550-max-load-temperature

| GoodLuck15 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cum se face ca unii pe net au temperatura mea si au procesorul overclockat?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GoodLuck15):

Unii aia de pe net au carcase cu airflow cum se cade, placi de baza cu VRM in nspe stagii (conteaza si calitatea curentului pe care il da placa de baza procesorului), pasta termica de top, etc. Ideea e ca nu ai de ce sa te agiti la 60-65 de grade. Absolut deloc. In cel mai rau caz o sa faca throttle si tot nu pateste nimic procesorul.

| K0sti a răspuns (pentru GoodLuck15):

60 de grade la procesor ceea ce nu e normal pentru un pc desktop...e foarte normal in jocuri!
Nu are importanta cum pozitionezi coolerul! O carcasa fara capac, nu face airflow...chestie logica!

| GoodLuck15 explică (pentru K0sti):

Stiu ca o carcasa fara capac nu face airflow dar ma gandeam sa nu fie devina sursa care sufla aer cald sptr cooler, dar daca tu zici ca nu are importanta atunci e ok m-am linistitlaughing

| K0sti a răspuns (pentru GoodLuck15):

Sursa nu sufla, scoate aer! E chiar asa greu sa verifici directia unui flux de aer...

| peperonies a răspuns:

Ce inseamna destul de tare?

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Adica atinge si 60 de grade de exemplu in cs go si asta nu dupa 10 ore de gameplay.

| peperonies a răspuns (pentru GoodLuck15):

60 de grade e foarte ok. procesoarele Intel functioneaza pana pe la 90 fara niciun fel de problema.

| untu a răspuns:

Sa nu uitam de suportul jocurilor create special pentru un anumit fel, serie si marca calculatorului. S-ar putea sa fie si flunctuatii de sursa de curent (mai ales de curent alternativ).Va trebuie si intretinere starii de sanatate al calculatorului si eliberarea de memorie si de spatiu de pe HDD (hardisk). Verificati totul la un service autorizat si o sa va diagnostigheze gratuit care cauza problemei procesorului care se incalzeste foarte tare si starea coolerului.