| M1XTaP3 a întrebat:

daca procesorul la laptop se incalzeste foarte tare peste limita isi da restart singur si nici nu mai invarte ventilatorul la cooler eu stiam ca la unitatile desktop se punea o pasta pe procesor pot pune si la laptop pasta pe procesor?

Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Trebuie schimbata pasta termoconductoare si curatat cooler-ul de praf am patit-o si eu la laptop si dupa ce l-am curatat si i-am pus pasta noua nu se mai incalzeste foarte tare si merge mult mai bine asta este si in cazul unui calculator(unitate).

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca un procesor a trecut peste limita de temperatura, laptopul isi da un restart, iar cooler-ul incepe sa se invarta la turatie maxima. Si procesoarele de pe laptop-uri au pasta aceea termoconductoare, si se incalzesc mult mai repede atunci cand este uscata.

| Kamiichu a răspuns:

Si eu am avut problema asta la laptop, dar l-am dus la reparat si acum merge. Nu stiu sa-ti spun sigur ce au schimbat si ce nu, dar il poti duce si tu la reparat big grin

| Stergete a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare, dar mie imi apareau dungi pe ecran si se bloca. Cu siguranta este de la placa de baza, probabil laptopul tau este in garantie, l-ai dat la reparat si ei ca sa nu-ti schimba placa de baza, au topit-o si au lipito cu pistolul termo-rezistent. Poate te-am ajutat cu ceva.

| M1XTaP3 explică (pentru Stergete):

Nu-mi apare dungi pur si simplu merge 10-15 minute si dupa se opreste singur cand pun mana pe procesor frige rau pentru ca nici ventilatorul nu se invarte sa-si faca racirea am facut chiar acum o improvizarie am luat un ventilator de la o unitate si l-am alimentat de la un incarcator si am pus ventilatorul la procesorul de la laptop si nu se mai opreste e clar ceva de la procesor ori pasta si chiar daca pun pasta tot nu cred ca o sa se invarta ventilatorul de la cooler...Ciudat foarte ciudat...sad