| GoalkeeperBoy a întrebat:

Salut.
Vreau sa stiu si eu de ce se tot incalzeste procesorul de la pc? Placa video nu se incalzeste, hardul urca si el destul din cauza airflow-ului, placa de baza are temperatura ok.Pe scurt doar procesorul „o ia razna" asta dupa ce aseara am lasat pc-ul in gta 5 vreo 4 ore eu dormind linistitlaughing dupa care vad ca temperatura a ajuns la 55 de grade.Mi-e teama ca daca ma joc eu atatea ore va ajunge si pana la 60 iar temperatura nu trebuie sa treaca de 71, 2grade la procesor.Am schimbat pasta termoconductoare de ogramada de ori, am pus cat am putut eu de bine cooleru pe procesor(daca si acum asta e problema desii nu misca eu il duc la un specialistlaughing.Ar putea fi din cauza airflow-ului din carcasa sa se incalzeasta chiar asa procul? Sau sa fie sursa? Dau cea mai mare funda!

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

E foarte bine 60 grade...Al meu urca pana la ~65 grade in load*( vara trece de 73.)

| LinxCont a răspuns:

Temperatura nu pare deosebit de mare si cred ca se poate lasa asa. Solutii pentru scaderea ei ar fi un ventilator suplimentar de carcasa, un cooler mai bun, o pasta termica mai buna sau si mai mult, pentru cei mai pretentiosi, in functie si de modelul procesorului ar merge ceva de genul asta http://www.youtube.com/watch?v=XXs0I5kuoX4 insa procedeul e mai dificil de aplicat si cred ca exista riscul defectarii procesorului, dar se pare ca se obtin rezultate foarte bune.

De la sursa nu are de ce sa se incalzeasca procesorul.

| dfeel a răspuns:

Temperatura de 60 de grade nu este foarte mare ci este chiar ok. Daca totusi vrei sa o scazi poti opta pentru o solutie de racire mai performanta.

| Flavy_Root_1989 a răspuns:

Schimba procesor sau mai pune un ventilator sau doua. sper ca te-am ajutat.