| euAnonim100 a întrebat:

TPU.ro
Cine a incercat aparatul foto Sony DSC-HX400V? As vrea si eu niste opinii! Si, mai vreau sa stiu daca are cumva si mufa Jack 3.0 mm, pentru microfon, desi cred ca nu are! Intreb pentru ca am mai vrut sa imi cumpar aparatul Samsung NX30, care avea, dar m-am razgandit, pentru ca Sony DSC-HX400V are zoom optic 50x foarte bun, si e putin mai ieftin! big grin

Deci, am urmatoarele intrebari:
1.Are mufa pentru microfon?
2.Ecranul este tactil?
3.Se manipuleaza usor? (aici ma refer la cat de greu e, daca e confortabil pentru mana etc.)
4.Ce accesorii sunt compatibile? (trepiede, genti, carduri de memorie etc.)
Si alte detalii pro si contra!

FARA COPY & PASTE!!!

Funda pentru cel mai bun si rapid raspuns!

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Salut!

Nu stiu ce sa spun de acea compacta in afara de faptul ca nu isi merita banii.
In principiu orice bridge/compacta se bazeaza pe senzori de aceeasi marime (1/2.3 inch), intr-un buget mic sunt ok, dar cat timp in acest pret de incadrezi cu un dslr e risipa de bani.

Eu iti recomand daca ai acei bani, sa cumperi un kit de genul asta:
http://www.f64.ro/......-8833.html

Zoom-ul 50x e o frectie, o facilitate prea scumpa, peste 10-15x de multe ori nu mai este utilizabil sau nu iti mai este util, un simplu obiectiv 55-200mm iti poate oferi o focala echivalenta pe la zoom x10, combinat cu calitatea unui senzor dslr o sa te bucuri de imagini mult mai calitative.

Compatibilitatea cu accesorii este net superioara pentru un dslr, avand posibilitatea schimbarii obiectivelor, adaugarii unui flash extern si alte accesorii de studio sau portabile.

| euAnonim100 explică (pentru virusake):

Buna! Nu, eu nu vreau chiar un DSRL, pentru ca nu am chef sa ii cumpar obiective peste obiective, vreau un bridge, nu sunt profesionist in domeniu, dar nici incepator! Am o camera compacta tot de la Sony, cu lentila Carl Zeiss de 16.1 MP, dar vreau o camera cu un zoom mare, mentionez ca aparatul pe care il am acum are zoom-ul 5x! De aceea vreau sa imi cumpar ceva cu un zoom mare!

Am sa mai intreb de alte aparate cu zoom intre 30x si 50x, poate am noroc! big grin

| virusake a răspuns (pentru euAnonim100):

Drumul asta l-am parcurs si eu, compacta cu zoom generos, bridge cu zoom inutil de mare, ulterior DSLR la care tot colectionez obiective, flash-uri si alte accesorii. big grin

Avand in vedere ca si eu am stricat o gramada de bani cu un bridge (de banii aia imi luam un tele pentru DSLR) pe care nu am mai scos nici jumatate cand l-am vandut si pe tine te-as indruma tot asa, dar fiecare cu placerea lui.

Legat de zoom, care de fapt se numeste distanta focala si se masoara in mm. Echivaland distanta focala a unui obiectiv de bridge, in cazul acelui Sony este vorba de 24 pana la 1200 mm, ei bine acei 1200mm reprezinta un zoom de 50x, dar daca e sa ne uitam la obiectivele profesionale, hai sa luam unul de "doar" 800mm (Nikon AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR) vedem ca se gaseste la pretul de 75.000 lei, doar obiectivul. Crezi ca in conditiile astea crezi ca o sa fie utilizabil obiectivul acelui bridge la un focal atat de mare? big grin