| TeodoraTIL a întrebat:

Vreau sa mi cumpar un laptop, dar nu ma pricep si parerile sunt impartite. Am fost la multe magazine de cu genul asta de produse. La unul am gasit un HP 2GB, cu windows 8, pot baga cd, stick etc in el, dar nu are o chestie (scuze am uitat cum se numeste) si nu pot sa-mi trag jocuri pe el (nu e asta o problema). Vanzatorul a spus ca nu e bun sa nu l iau. La alt magazin vanzatoare a zis ca e bun. Dupa aceea Lenovo, intr un magazin ca sunt praf, in altul ca e printre cele mai bune.Acer 4GB cu windows 8 (fara sa pot baga in el cd) sa nu l iau ca windows 8 e foarte pretentios,ca nu o sa ma descurc ca e prea bun pentru cat stau eu pe el. CE SA MAI CRED? Ala e bun, ba ala, ala nu etc straight face Puteti sa mi faceti va rog o recomandare?

33 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca vrei niste sfaturi de calitate, mergi iar si vezi exact ce modele sunt. Ca ce ai spus tu e asa... general.
Si 2. in magazin normal ca majoritatea o sa iti zica ca is bune pentru ca ei sunt platiti ca sa faca vanzari...
3. De ce nu cumperi online? Cam cati banuti ai avea si ce vrei sa faci cu el?

| gocops a răspuns:

Apple

| TeodoraTIL explică (pentru gocops):

Am telefon, dar nu vrea laptop Apple.

| 준섭 a răspuns:

Si eu vreau sa-mi iau, dar m-am gandit la Dell~ Inspirion 3531. HP sunt mai rezistente la piese, dar eu prefer Dell~
Mereu parerile sunt impartite thinking

| TeodoraTIL explică (pentru 준섭):

Stiuuuuuu si nu ma pot decide sad

| Jipa95 a răspuns:

Multe pareri impartite, multi vor sa-si faca vanzare, nu crede nimic! eu iti pot recomanda un laptp bun, dar spune-mi te rog ce buget ai! happy

| TeodoraTIL explică (pentru Jipa95):

Nu pot sa zic ca vreau unu foarte ieftin, dar nici unul de 25-30.

| Jipa95 a răspuns (pentru TeodoraTIL):

Sa inteleg ca vrei un laptop de multimedia ( browsing, filme, muzica, etc ).
Uite la ce m-am gandit eu :
http://www.pcgarage.ro/......ing-black/

http://www.pcgarage.ro/......nux-black/

Ambele laptopuri sunt foarte bune, mai mult decat ok pentru ce vrei tu sa le utilizezi :)

| TeodoraTIL explică (pentru Jipa95):

Multumesc happy

| gelu1970 a răspuns:

Teodora tu trebuie sa iti cumperi un laptop ce ti se adapteaza cerintelor tale.
pentru ce anume il vei folosi? asta e important in alegerea acestuia.

| TeodoraTIL explică (pentru gelu1970):

Il vreau pentru chestiile zilnice.Sa caut ceva pentru scoala, muzica, filme, retele de socealizare, de jucat nu prea ma joc eu happy

| gelu1970 a răspuns (pentru TeodoraTIL):

Deci uzul ce ii vei da laptopului e pentru a studia si pentru a viziona cate un film, pentru a asculta muzica, etc.
incearca sa iti cumperi un laptop cu 4 gb de ram, ca sa iti suporte un windows 7 de 64 bit. ca si grafica nu iti recomand ceva anume deoarece zici ca nu o sa il folosesti pentru jocuri. iar sistemul operativ nu conteaza nici atat deoarece in tara romaneasca laptopurile nu vin cu o licenta de windows tip OEM. deci in ideea ca laptopul o sa aiba un windows trial, dupa 90 de zile o sa trebuiasca sa il inlocuiesti.
ca si marca, mie cele mai multe probleme mi-au dat Asus, Acer, Dell.
dintre cele mai fiabile au fost HP, Lenovo, Toshiba. tu alege unul in care sa poti instala un windows de 64 bit. restul nu are rost sa te preocupi atat de mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Asta e si parerea mea.Un Toshiba Satellite e ok pentru ea.Bineinteles ca poti baga c/dvd=uri in el.Are tot ce ii trebuie, vine cu win 8 instalat si office trial.
Toshiba Satellite e bun pentru toate. Suporta windows pe 64 de biti, deci poate instala si programe pe 32 daca vrea.Il recomand.In un an de zile nu am avut probleme cu el. Apropo, vine instalat si cu antivirus kaspersky valabil un an.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Cine ti-a spus ca nu vin laptopurile cu licenta? Sunt zeci de modele cu licenta! Lasa aiurelile! Insa asta ridica pretul laptopului, ca licenta aia nu e moca!

| gelu1970 a răspuns (pentru K0sti):

In tara romaneasca poate au inceput de scurt timp sa vina cu o licenta OEM
pana acum toate pc si laptopuri aveau Linux, sau cate o copie de windows care de multe ori nu era nici macar trial.
aiureli nu cred ca vorbesc. vad ca tie iti place sa arunci cu cuvinte.
ti-am mai citit si eu raspunsurile ce le dai. si nu intotdeauna mergi la subiect, sau te multumesti sa faci paste de cate o pagina.
cred ca totul se rezuma in a vrea sa ajuti, si in rest sa ne vedem fiecare de treaba noastra.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Sunt de mult timp, nu de scurt timp! Nu exista copie de windows, pe calculatoarele cu licenta! Exista licenta si atat, punct! Poate nu te-ai prins, da cu asta ma ocup! Si inca de mult timp, de prin 94! Asa ca...mai usor dezimformarea!

| gelu1970 a răspuns (pentru K0sti):

Stiu cu ce te ocupi. ti-ai facut reclama pe aici. cand am zis copie ma refeream la o copie pirat, si nu licenta. doar aici pe TPU am intalnit persoane ce au cumparat calculatoare si la scurt timp ii avizau ca au o copie de windows pirat.
asa ca poti sa te ocupi de calculatoare din ce an vrei. trebuie sa accepti, chiar daca tu nu faci asa ceva, ca sunt multe magazine de toata prastia in tara romaneasca. Kosti Romania e departe inca de ceea ce visam. nici macar garantia nu e de 2 ani asa cum e legea comunitatii. sau au indreptat si asta?

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Legal nu se poate asa ceva! Inca odata, nu exista licenta pirat! Copie e cu totul altceva! Aici era vorba de licenta!
Ai spus asta "in tara romaneasca laptopurile nu vin cu o licenta de windows tip OEM"...deci, ce discutam noi aici?

De obicei, dai raspunsuri bune, tocmai de aia, m-a deranjat afirmatia aia. Si in plus de asta, esti unul din putinii care mai au habar de ceva si nu puteam sa accept o idee gresita!

Sa separam lucrurile. Licenta e licenta, copiile sunt copii! Eu vand sisteme refurbished cu licenta, dar cele noi? Iti dai seama ca exista!
Asa arata, ca sa stii ca exista si licente refurbished! Asa de cultura generala!
http://i.imgur.com/8xX2Iik.jpg

PS: Legat de garantie, aceasta variaza in functie de cum o livreaza producatorul. Daca producatorul imi da mie ca reseller 1 an, 1 an dau si eu, daca da 2, 2 dau si eu, si asa mai departe. Eu nu pot sa dau o garantie mai mare decat mi se ofera mie la achizitie!

| gelu1970 a răspuns (pentru K0sti):

Stiu ce e o licenta restaurata sau refurbished. e ceva ce eu nu as folosi insa pentru multi clienti in ziua de azi, presupun ca e un avantaj in ceea ce priveste pretul. cel putin tu vinzi in felul acesta. foarte multi nu o fac. si dupa aceea cumparatorii raman cu pc nefunctional.
o zi buna.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

De cate ori sa-ti spun ca nu exista firma care sa vanda calculatoare cu licenta pirat. A doua zi ar avea firma inchisa! Cine se risca? E caz penal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HP cu i3 4g de ram +CD rom.
Nu se incalzeste, iar ventilatorul nici nu il auzi.
Sa nu fie cu procesor AMD.

| Mariusflo a răspuns:

Buna,

Uite ce iti recomand eu: http://bit.ly/1nXc98g

Un laptop foarte bun atat pentru navigatul de zi cu zi cat si pentru jocuri.

Configuratie:

procesor i7 de 2000
4gb ram
placa video Radeon R7 M260 2GB
HDD 1 TB

| John1973 a răspuns:

Uite aici un laptop foarte bun teodora http://bit.ly/1vQ67TR

| achimalexandru95 a răspuns (pentru John1973):

Http://bit.ly/LaptopuriEMAG link-ul tău nu mai funcționează dar găsești aici foarte bune!

| DeliaDelii a răspuns:

E bun ce iti place, depinde pentru ce ai tu nevoie, daca stai si asculti muzica, te uiti la filme sau chestii din astea cu 2GB ram e destul, daca te joci jocuri si alte prostii care necesita mai multi GB ram atunci eu zic Lenovo cu 4, eu vreau sa-mi schimb laptopul si variez intre Lenovo si Sony vaio. Si HP-urile sunt bune dar mie nu-mi plac. Si la Lenovo e ciudat cum sa nu poti baga cd in el? Daca nu are pentru CD nici nu te gandi sa-l iei mai intereseaza-te si vezi ce mai gasesti. Dar daca nu il folosesti prea mult eu zic ca HP-ul e foarte bun pentru tine si ca windows 8 e prea complicat. cand ai avut primul calculator cum a fost? Toate se-nvata sunt milioane de tutoriale pe youtube. Bafta

| TeodoraTIL explică (pentru DeliaDelii):

Primul calculator l am avut la 11-12 ani laughing asta e primul meu calculator si actualul, dar vreau un laptop.Cu calculatorul a fost ok, am invatat mai mult singura din aproape-n aproape.Nu ma joc eu jocurii sau alte prostii.Da nici nu m-am gandit sa l cumpar fara sa pot baga cd. Si daca imi iau ceva sa mi l iau cu windows 8. Si HP-ul asta il gasisem la o oferta foarte buna, dar vanzatorul ne-a oprit si a zis ca nu bunstraight face. Si ai dreptate toate se invata happy. Despre Asus sau Acer ce parere ai?

| DeliaDelii a răspuns (pentru TeodoraTIL):

Asus-urile nu-mi plac pentru ca au un sistem mai incalcit si mi se pare enervant. Acer-urile mi se par foarte ok, laptopul meu actual e Acer doar ca mi se incalzeste foarte repede. asta e si din vina mea ca nu am avut grija de el, dar in rest imi plac destul de mult. Si daca tot vrei sa-ti iei laptop banuiesc ca ai nevoie si de baterie sa te tina cat mai mult, intreaba si de asta la magazin.

| TeodoraTIL explică (pentru DeliaDelii):

Ok, multumesc mult happy

| Anamaria0022 a răspuns:

Ti-as recomanda Asus, iar windows, iti poti pune ce windows vrei atata timp cat ai HDD mare si RAM peste 4GB
http://bit.ly/2echOEI

| IoanaElena1994 a răspuns:

Iti recomand Asus, sunt printre cele mai bune laptopuri referitor la raportul calitate-pret, sunt foarte rezistente, se misca bine, nu au probleme, poti pune ce windows vrei
http://bit.ly/1nVyIu7 in acest model poti baga si CD, iar laptopul vine cu CD pentru drivere speciale pentru el, tu trebuie sa schimbi doar windows, iar apoi driverele de pe CD-ul lui

| CameliaBrown a răspuns:

Lenovo sunt ok, dar cauta-ti laptop cu procesor Intel, daca iti iei cu procesor AMD, ai dat banii degeaba pe el. Si vrei un sfat? Vezi sa poti baga CD in el. O seara frumoasa. happy

| TeodoraTIL explică (pentru CameliaBrown):

Merci happy

| MLyon a răspuns (pentru CameliaBrown):

Intel este mai mult pentru programe, AMD pentru gaming, deci depinde de ce ai nevoie... oricum AMD exceleaza la puterea procesorului care poate ajunge pana la 8 nuclee si o frecventa de 4. 00ghz http://www.cel.ro/......lus-box-l/

O seara buna!