| sor1nutzu a întrebat:

Buna TPU vreau sa-mi iau o placa video noua de 1 gb si un
processor dual core
si nu prea stiu cum sa le aleg nu ma prea pricep
mi ca daca le cumpar poat trebuie sa schimb mai multe prin pc
cum ar fi rami. etc as vrea sa cer ajutorul vostru am un system destul de slabut

am sa va arat specificatile pc-ului meu sa vedeti si voi cam ce am
si daca doriti sa imi recomandati o placa video si un processor care sa mi se potriveasca

System Information

Machine name: TZZ
Operating System: Windows 8 Pro 32-bit (6.2, Build 9200) (9200. win8_gdr.121119-1606)
Language: English (Regional Setting: English)
System Manufacturer: To Be Filled By O.E.M.
System Model: To Be Filled By O.E.M.
BIOS: Default System BIOS
Processor: AMD Sempron(tm) Processor LE-1300, ~2.3 GHz
Memory: 2048MB RAM
Available OS Memory: 1792MB RAM
Page File: 1092MB used, 1658MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
User DPI Setting: Using System DPI
System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
DWM DPI Scaling: Disabled
DxDiag Version: 6.02. 9200.16384 32bit Unicode

Am NVIDIA GeForce 7025/ Nvidia Nforce 630a
dac type: integrated RAMDAC
Aprox Total Memory : 889 MB
Current display mode 1280x960 ( 32 bit) (60hz)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te foarte atent la informatiile placii de baza.
1.vezi ce sursa ai. Minim 400 w recomand
2.Vezi ce slot de vidio ai. Daca e pci-e poti pune ce placa video vrei.
3.placa de baza sa suporte procesorul. Scrie la google numele placii tale de baza si cauta specificatii.Iti va spune daca suporta un upgrade de dul core.
In mod normal cred ca ai pci-e, deci cred ca e posibil un upgrade, cu procesorul e mai dificil sa nu il iei prea mare si sa nu suporte placa de baza.Dar poti gasi cum am mai spus informatiile ''la sigur ''pe net.

| VitalyDeMarco a răspuns:

Intra pe videotutorial.ro si inveti totul despre ceea ce ai tu nevoie.

| FanCS a răspuns:

Parerea mea e ca daca iti iei procesor si placa video fiind mai noi iti trebuie si o placa de baza care sa le suporte.Astept funda

| Razor97 a răspuns:

Pei depinde de cat esti dispus sa platesti

| TeroristCS a răspuns:

Am calculator mai bun decat ce ai tu acolo si am windows xp. Iti sugerez sa iti bagi windows xp pana iti cumperi piesele. Depinde ce placa de baza ai, ce procesor vrei sa iti iei, daca sunt compatibile... etc. Pune mai multe informatii despre placa ta de baza