| DeniisaDeniii a întrebat:

-Buna TPU. vreau sa vaa pun o întrebare.
- Am un aparat Nikon Coolpix s3100 si l.am scapat jos adica in casa p-e covor cu obiectivul deschis. adica atunci ma pregateam sa-mi fac o poza si a ramas cu obiectivul deschis si cu acele doua lame de la zoom strambate. am incercat sa.l deschid si nu mai merge. problema mai mare este ca tatal meu a umblat la el inauntru si i.a rupt sigiliul si nu ma mai pot duce inapoi ncu garantia crying. stiu ca este doar vina mea. dar as vrea sa stiu cat costa sa il repar. macar aproximativ.va rog mul!crying

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Buna!
Avand in vedere ca acel sigiliu este rupt, garantia e anulata, oricum, daca il duceai spart se anula din alte motive, deci tot acolo ajungi.
Ce spui tu poate sa fie ori de natura electronica (ceva integrate deranjate, motorasul de zoom/focus) sau ceva optic (daca nu mai merge deschis, nici nu iti dai seama daca are vreo lentila sparta, vreo lamela indoita sau daca macar mai declanseaza).
Avand in vedere ca ai dat pe el 400-500 de lei, cu siguranta nu merita 200-300 de lei sau cat e reparatia. Ca idee, la un service chiar daca nu faci reparatia, tot platesti diagnosticarea.

| codrinstefan2103 a răspuns:

Bună Denisa, problema este că obiectivul unui aparat foto este groaznic de delicat și orice șoc de genul, chiar dacă îți repară motorașul care-l operează, s-ar putea să nu mai facă poze calumea. Eu zic că te costă în jur de 200 de lei în funcție de buba pe care o are. Poate ai noroc și e doar motorașul, fără să fie diafragma afectată.