| Panta_Cornel_1996 a întrebat:

Zilele trecute pc-ul meu nu a mai dat semnal la monitor. E posibil ca, cablul vga sa fie bagat dar sa nu trimita semnal? Dau funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa fie problema de la cablul video (VGA), ceea ce se poate verifica relativ usor, prin inversarea capetelor si introducere buna a mufelor.
Daca nu-si revine, atunci problema poate fi mai de graba din calculator.

In timpul verii, problema supraincalzirii calculatorului este mult mai mare decat in restul anului.
Putini stiu ca, componentele electronice se defecteaza mult mai rapid daca se incalzesc peste 80 grade.
Acesta se intampla din mai multe cauze, pentru ca racorirea (ventilatia) devine insuficienta.

In primul rand, la temperatura ambianta se adauga temperatura produsa de incalzirea pieselor, in special ceea ale procesoarelor (CPU, GPU), dar si a hard disk-urilor.
Procesorul principal este racit fortat si cu ventilator, iar la unele placi video si procesorul video este racit cu inca un ventilator (mai mic).
Ventilatoarele racesc radiatoarele de racire (din aluminiu) in functie de puterea jetului de aer provocat.
Totodata, ventilatoarele transforma calculatorul si in "ASPIRATOR", adunand praful din imprejurime,
Praful depus insa opreste miscarea aerului, care nu mai reuseste sa raceasca procesoarele.
Astfel, temperatura nu numai este indepartata, dar ramane sa incalzeasca si mai tare radiatoarele din aluminiu, si procesoarele, vertiginos.
Daca nu sunt curatate la timp de praf, procesoarele devin deficient-functionale sau chiar se pot arde.

Din aceste motive, se recomanda curatarea de praf a calculatorului /laptopului in fiecare an, in special la inceputul verii, inainte de sezonul canicular.

In cazul tau, as indrazni sa fac pariu ca, si ventilatoarele din calculatorul tau sunt pline de praf.
Deseori, din cauza temperaturii mari si a prafului depus, ventilatorul placii video se blocheaza, placa se suprainclzeste si se arde.

Iti recomand sa apelezi la un bun cunoscator al montarii /curatirii calculatorului, mai ales daca ventilatoarele mentionate sunt pline de praf!
Daca nu te prcepi sau nu ai dexteritatea si experienta necesara, atunci nu te apuca de capul tau sa cureti praful, fiindca poti dauna chiar mai mult decat praful depus!

3 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Da, poate sa fie cablu VGA de vina, dar ai grija cauze sunt mai multe, uite aici cate sfaturi:
Scoate placutele rami si baga-le inapoi.
Incearca sa scoti si sa bagi placa video
Incearca sa pornesti calculatorul cu placa video integrata(ai o alta mufa VGA in spatele unitatii)
Scoate bateria la BIOS 2/3minute(ai grija sa nu fie mai mult) si bag-o inapoi.
Asa verifici daca e cablu.
La mine a fost de la cablu, aveam o mica hartiuta intratata in acea mufa si m-am chinuit cateva zile bune.

| Raducons a răspuns:

Nu este posibil decat daca are o intrerupere dar nu cred.
Daca monitorul afiseaza lipsa semnal nu este el de vina.
Poti incerca sa opresti si sa repornesti sistemul dar nu scoate bateria de la bios, placile ram nu au nicio legatura, placa video daca ai acces poti sa o deconectezi dar ai grija la fise.

| Anonimul69699 a răspuns:

Schimba cablul VGA