| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten si-a luat o placa de baza Asrock FM2A55M-DGS si un hard disk ATA, dar si-a luat adaptor ATA la SATA, si totusi placa de baza nu ii recunoaste hard diskul pentru a instala Windowsul etc. Dati-mi niste sugestii va rog.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Modelul hard disk-ului este HDD725025VLAT80.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

HDD725025GLAT80. Imi cer scuze de greseala.

| charleslouboutin a răspuns:

Ori nu e bun adaptorul (sau nu l-a conectat bine) ori e hardul de vina. Sa-si ia hard pe sata cel mai simplu. Sau il da pe asta la schimb. Bafta.

| Razvanp69 a răspuns:

Cum adica ATA la SATA (Sata inseamna Serial ata) cred ca te referi la un adaptop IDE -Sata.

| anonim_4396 explică (pentru Razvanp69):

Chiar nu inteleg. Un prieten mi-a spus ca placa de baza e SATA si hdd-ul e ATA, si ca si-a luat adaptor si ca tot nu-i recunoaste hard disk-ul.

| Razvanp69 a răspuns (pentru anonim_4396):

ATA si Sata e acelasi lucru ca mufa. IDE e mufa lata si Sata e mufa subtire. La Ide conectezi cu paglica, la Sata cu un cablu rosu.