| Dana a întrebat:

Vreau sa fac un filmulet din mai multe video-uri.Eu nu prea ma pricep. Puteti sa imi spuneti un program pentru asa ceva si pasii? Mersihappy

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cea mai acesibilă varianta este să folosești Windows live Mouvie macker.Se poate obține gratuit de aici:
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows-live/movie-maker#t1=overview
Se deschide programul
Se folosește butonul de adaugă fișiere
Se adaugă fișiere în cronologie
Facultativ poți adăuga și tranziții video între clipuri, efecte la acestea și sau un text peste unu din ele sau mai multe din ele.
Succes
Daca ți se pare complicat cu ăsta care este foarte simplu, cu softurile profesionale în gen Sony Vegas Pro, Camtasia Studio sau Adobe Premiere nu te vei descurca precis.Mulți din userii normali de calculatoare le folosesc din spirit de turmă nu că ar avea nevoie de funcțiile lor care sunt dedicate profesioniștilor, și mai grav le mai și fura licențele ca cică nu au bani să le cumpere(de aprca îi obliga careva să le folosească mai ales când sunt alternative gratis și legale).
Eventual te pot ajuta eu.Detalii daca te interesează.E chestie de 15 minute, cu randare ar venii 20 de minute.

| MenInShadow a răspuns:

Camtasia studio pentru incepatori, dar n-o sa ai cine stie ce rezultate, daca vrei ceva bun, si pentru incepatori, si pentru profesionisti, foloseste Sony vegas sau premiere pro, gasesti tutoriale pentru ele pe youtube.

| horia2012 a răspuns:

E destul de complicat pentru ca nu spui ce fel de video ai (avi, 3gp, mp4). Cel mai simplu e Windows movie maker. Daca ai XP il ai deja, daca ai W7, 8, il descarci de aici:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=34
-trebuie sa instalezi si codecuri:
http://www.free-codecs.com/k_lite_codec_pack_download.htm
(varianta full)
Mai intrebi daca ai neclaritati.
Daca nu te descurci cu asta, altul mai simplu dar fara efecte, ci numai le uneste e asta gratuit:
http://www.freevideojoiner.com/

| User2 a răspuns:

Muvee reveal il gasesti pe internet si poti combina cu poze si muzica la fundal.