| Asofiei_Alex_2001 a întrebat:

Buna,vreau sa imi fac un pc pe care sa imi pun un hdd de 2T de la seagate cu sata 3 si un ssd de 120 gb tot cu sata 3, cum trebuie sa le conectez la placa de baza(msi b150m pro gaming)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca pe SSD vrei sa pui sistemul! Pe slotul 0 (la unele placi incepe cu 1, la altele cu 0) pui SSD-ul. Instalezi sistemul de operare si apoi opresti PC-ul si instalezi si HDD-ul pe slotul celalat. E mai simplu ca sa nu gresesti. Ele se pot pune si de la inceput dar ca sa nu gresesti si sa pui sistemul de operare pe alta unitate, e mai bine asa. Nu-i filozofie! Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin cele 6 x SATA 6Gb/s ports de la ofera placa de baza.
Daca ai mufe sata, le conectezi la placa de baza, ai orificiu pentru fiecare + alimentare de la sursa si done.
Daca nu te descurci, sfatul meu este ori sa trimiti pc-ul impreuna cu componentele cumparate de la www.pcgarage.ro, sa iti monteze ei componentele si etc, ori sa apelezi la alti specialisti(desi pcgarage este foarte ok).