| LolitaLo a întrebat:

Vreau sa imi iau un Nikon D3100. La el vreau sa imi achizitionez obiectivele de 18-55mm si 55-200mm. Imi puteti spune la ce fel de poze se potrivesc? Eu as vrea pentru portrete dar si pentru peisaje. Imi puteti da ceva site-uri sa aflu mai multe despre acest aparat si fotografie? Va multumesc. happy

2 răspunsuri:
| teaiBulitCuAndo a răspuns:

Acest aparat este bun pentruu ceea ce iti doresti tu

| IPPetrisor a răspuns:

Pentru inceput este perfect!
Obiectivele mentionate de tine acopera aproape orice tip de fotografie.
Pe viitor, pentru niste portrete reusite, recomand 50mm 1.8 (o varianta ieftina si buna)
Pentru peisaj, ai nevoie de superangulare sau obiective wide, cum li se mai spune, cu un interval focal cat mai mic (16-28, 17-35, 12-24).
F64 este magazinul pe care ti l-ar recomanda orice cunoscator, cel mai mare magazin specializat foto-video din Sud-Estul Europei.