| r3laxX a întrebat:

Buna,
Vreau sa imi instalez Ubuntu, totusi am 2 HDD-uri
Pe primul ruleaza windosul si pe celalalt am muzica, filmele...
Daca instalez Ubuntu doar pe primul HDD, o sa se mai vada datele de pe ce-l de-al doilea HDD?
Sunt HDD-uri mici de 80Gb.

Cand am instalat al doilea HDD, pur si simplu l-am conecatat la PC, si am facut ceva setari in bios. si merge fara probleme

Răspuns Câştigător
| mototolu a răspuns:

Da. Ar trebui sa se vada datele de pe al doilea fara probleme. Poti sa incerci un live CD (fara sa instalezi nimic pe primul hdd) ca sa vezi daca se vede al doilea.
Apoi daca totul e OK poti sa instalezi dual boot (si Windows si Ubuntu) pe primul hdd (daca ai loc).
Daca nu te stii cu instalarea Ubuntu recomand sa scoti cablurile din al doilea hdd inainte de instalare ca sa fii sigur ca nu il formatezi din greseala happy