| anonim_4396 a întrebat:

Acum folosesc Windows Xp si vreau sa instalez Windows 8. Insa am niste dubii. Eu am 3 partitii: Local Disk C, Local Disc E si Local Disk F. Windows-ul il am in Local Disk C si toate pozele, documentele, muzica sunt in Local Disk E. Daca re-instalez sistemul de operare o sa mi se stearga doar ce este in Local Disk C, nu si ce am in restul partitiilor? Mi-e teama sa nu-mi pierd pozele, sunt amintiri de cand eram micuta.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ca să schimbi versiunea de Windows cu Wingoz8(că numa Windows nu îi ăsta) recomand să îți salvezi toate datele fie pe dvd-uri fie on line(de exemplu Adrive unde ai 50 de gb spațiu gratis) și apoi să formatezi complet hard discul, asta în cazulk în care știi că ai hardware care să suporte lejer Windows 7, că Windows 8 e tot un Windows 7 dar stricat din matriță și cu interfață de Windows mobile(pe post de bonus), adică un 4 Gb ram și un dual core CPU la care se adaugă o placă video de minim 256Mb, preferabil dedicată nu on board care dă share din ram, asta ca să nu te pomenești că va rula doar Windows și ăla chinuit cu multe erori, blocaje și înghețări nu și altceva pe sistemul ce îl ai.Succes

| KodrutZ a răspuns:

Nu, nu vrei sa instalezi Windows 8. Ce sistem ai (procesor, ram, video in special)? Daca chiar ti-ar fi team sa nu pierzi pozele, ti-ai face un backup. HDD-ul poate crapa in orice moment, chiar daca ai impresia ca tie nu ti se poate intimpla asa ceva.

| horia2012 a răspuns:

Nu instala Windows 8 pentru ca nu este gata inca. Se lucreaza in continuare la el. Are destule probleme. Instaleaza windows 7,
e mult mai bun. In privinta documetelor tale, nu pierzi nimic.
Sistemul se instaleaza in C.
Pentru W7 trebuie faci o partitie de cel putin 20 GB. Trebuie sa ai driverul video si optional retea si audio, daca ai placa audio separata.

| Seby90 a răspuns:

Ca sa contrazic toti expertii in materie de windows 8. Ruleaza foarte bine, e mai bine optimizat decat 7. Depinde de ce sistem ai, daca ai un dual core la 1. 5ghz va merge urat, la fel ca si windows xp. Daca ai ceva decent iti va rula ok si este mai usor de folosit. Singurul lucru rau / urat care il detest este metro ui. Din motivul asta nu il folosesc.

Cat raspunsul la intrebarea ta concret este: Nu, iti va sterge doar C:/ Orice altceva ai nu ti se va sterge decat daca alegi sa repartitionezi hard diskul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Seby90):

Pentru net/filme/office, un dual core de prima generatie cu 2 GB ram zboara pe orice sistem de operare decent, in special cam orice distro de Linux iti poate trece prin cap si, desigur, XP. Faptul ca Windows 8 NU e unul decent, asta e partea a doua.
@KuolemaTekeeTaiteilijan: Daca tii musai, te poti lega cu W8 la cap, avind hardware nou, nu o sa fie probleme cu driverele. Personal, recomand W7 la orice ora.

| AgathaRo a răspuns:

Salveaza ce ai poze muti intr-o alta partitie si apoi resintalezi windowsul.

| SuicideSilence a răspuns:

Nu o sa pierzi nimic daca se afla pe alta partitie. daca fisierele sunt atat de importante pentru tine le poti urca si pe un server (este gratuit) si in caz ca se intampla ceva cu hdd-ul le poti descarca imediat de acolo.

| BuGz a răspuns:

Pozele le poti copia pe un CD dar nu iti recomend sa dai BANII pe wind 8 e PRAF!
Ruleaza foarte greu. Crede-ma am aavut si eu nici 2 zile nu am stat cu el

| Wrufloukel a răspuns:

Am o rugăminte la voi toți cei care doriți răspunsuri bune și utile : nu-l mai băgați în seamă pe kodrutz. Este un om infantil și tare superficial. Dă mereu tot felul de răspunsuri ilogice. Prima data cănd am citit mesajele sale am răs cu lacrimi. Deci omul ăsta are probleme grave la cap! Dacă încerci să-i lași un mesaj începe cu amenințări cu tot felul de mizerii de copii dereglați emotional si psihic!

| blondyna9o a răspuns:

Windows8 suck, nu te-as sfatui... Muta`ti pozele in alta partitie sau pune`le pe un dvd sau stick. E mult mai ok Windows7 si merge si mai bine decat XP sau Windows8. Bafta

| ALEXE112 a răspuns:

Hmmm bagale in C si vezi ca dace vrei sa iti iei windows 8 trebuie sa ai si o unitate buna daca nu vrei esti sigura baga pozele din calculator pe telefonul mobil sau aparat foto cu cablul USB asa o sa le ai in telefon si dupa aceea la bagi iarasi in calculator