| Anonim77797 a întrebat:

Buna vreau un program cu care pot sami inregistrez voce si sa o fac sa sune mai bine nuh exact cum sa spun sa fie ce va ca la studioul de inregistrari

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poți încerca cu succes Audacity:
E un soft gratuit nativ pentru sistemele bazate pe Linux (nu gratis pentru uz personal)
http://www.audacityteam.org/
Succes

| Jorah a răspuns:

De înregistrat o poți înregistra în mai multe programe (de exemplu, Audacity). Însă, 'să o faci să sune mai bine' adică Mix & Master (așa se numește) nu poți doar cu programe care nu suportă plugin-uri (adică cum e Audacity). Trebuie să înveți să folosești Pro Tools sau FL Studio (eu mixez și masterizez cu FL Studio și sunt mulțumit). De asemenea, trebuie să știi ce înseamnă EQ și cum să folosești un Compressor (pentru că asta e baza master-ului, în principiu)

Descarcă FL Studio sau Pro Tools și intră după pe youtube și caută tutoriale (how to mix/master your vocals) Încearcă să înțelegi programele astea pentru că la început par grele dar cu puțină experiență te obișnuiești. (Să nu mai zic că, dacă vrei ca vocea ta să sune cât mai bine, îți trebuie un microfon bun, o cameră izolată fonic, trebuie investiție pentru început ca să faci muzică).