| NistorescuA a întrebat:

Am 2 placute RAM de cate 512MB si 2 sloturi la PC. Placutele nu merg impreuna doar cate una o data in oricare din sloturi. Cand le inserez impreuna PC-ul nu mai booteaza si mentioneaza ca un fisier din Windows e corupt sau lipseste. Acesta e mesajul exact:
"Windows could not start because the following file is missing or corrupt: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM"
Placutele sunt de exact acelasi tip (CL=2.5-6-3-3) si au functionat bine impreuna inainte sa reinstalez Windows-ul.
Ar ajuta daca reinstalez Windows? Imi spune sa repar, dar nu am discul. Presupun ca cea mai buna metoda ar fi sa fac un nou disc si sa repar folosindu-l pe acela, dar am auzit ca se poate configura in BIOS in asa fel incat sa suporte ambele placute, e adevarat? Orice raspuns e binevenit si primeste funda. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe windows Xp daca schimbi placa de ram cu una mai buna, cea noua va fi folosita la aceeasi frecventa si latente ca si cea veche, imposibil de adaugat deoarece el de la instalare are codurile de executie doar pentru ramul existent in cazul tau nu stie sa le foloseasca in dual channal trebuie invatat cu un CD, cu acelasi windows pe care il ai instalat sau reinstalare.

2 răspunsuri:
| HikariAi a răspuns:

Hey! Eu zic sa-i dai configurare automata cand intrii in bios. Dupa cate stiu eu, trebuie sa ti le ia automat oricum, anyway, daca ai face rost de un cd sau dvd cu windows xp si sa reinstalezi windowsul din nou, ar fi mult mai bine, adica eroarea aceea ti-o da de la windows si ori trebuie sa-l repari sau sa-l instalezi din nou.

| gamesu a răspuns:

Pai e adevarat ca am auzit si de ceva in BIOS acolo am rezolvat si eu problema a PC dar iti recomand dacai in garantie sa-l duci la ei la firma sau daca a expirat garantia cheama pe cineva expert in imfo app cred ca ar putea fi mai multe posibilitati din cauza cati apare eroarea 1. poatea placa de baza nu suporta ramul daca l-ai avut asa de cand ai cumparat PC nu-i asta dar daca ai mai bagat tu ram poate sa fie din cauza asta 2. trebuie sa instalezi al windows sau drivere nu st bune st sute de posibilitati mai bine intrebi pe unul care a vazut de ce nu merge etc sper ca ti-am fost de folos