| cristiang a întrebat:

Buna ziua am cumparat o placa de baza la comanda model Asrock P4i65G sochet 478 cpu am instalat windows Xp pe ea dar am vrut sa-mi instalez wndows 7 am incercat si vista si nu se poate instala deloc Windows 7 si nici vista nu se poate instala.
Dvs ce imi recomandati sa fac windows xp este vechi pe 4 aprilie nu mai ofera suport update

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și dacă oferea suport, beneficiai de el? Să nu-mi spui că ai licență, că nu te cred. Iar la alea „sparte" dacă vrei să faci „window$ update" te trezești cu un „NOT GENUINE" de toată frumusețea, de nu mai poți lucra nimic pe calculator...
Nu cred că nu poți instala win7. (Vista nu-l recomand).

| KhludCiprian a răspuns:

Ubuntu sau Linux Mint: primesti actualizari. SIngurul lucru ce trebuie sa il ai e minim 512 MB de memorie dar iti recomand sa ai 1 GB. Ubuntu ofera: Steam, browsere la zi (Chrome sau Firefox), patchuri de securitate, traducere in limba nativa, playere de muzica, nu ai nevoie de antivirusi, si ar trebui sa mearga chiar si cu efecte precum "cubul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Socket-ul de 478 este pentru Pentium 4 si Celeron asa ca ma indoiesc ca poti rula Windows 7 pe el. Din pacate Linuxul este mult prea greu pentru un utilizator fara experienta. Ramai pe XP, faptul ca Microsoft nu mai ofera suport din aprilie nu te afecteaza in niciun fel. Poti folosi un calculator fara updateuri pentru OS si cativa ani linistit. Tu ai nevoie mai intai de calculator mai nou, banii pe care i-ai dat pe placa de baza au fost aruncati de pomana.