| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am mai facut o gafa cu calculatorul meu,de data asta nu mai stiu ce am facut dar s-a intamplat...
In timp ce copiam ca tot omul un film,mi-a aparut o eroare pe font albastru cum ca windows a trebuit sa se inchida si nu mai stiu ce...
L-am redeschis, imi apare ecranul de la inceput cu Acer(firma de care e facut PC-ul), dedesubt "press F2 to enter Bios Setup; press F12 to enter Bot Setup".Am intrat pe ambele si nu am stiut ce sa fac...la Bios Setup am dat la Restore default settings dar nimic...imi apare acelasi lucru, dupa ce las la ecranul cu Acer 1-2 minute imi apare pe font negru "Operating System not found".
Ce ma fac? Am cautat la Microsoft pe site(de fapt pe google si mi-a dat rezultate de acolo) si zice ca e ceva de la hard sad.Dar nu am gasit exact cum sa rezolv. sad
Deci...ce fac? Daca reinstalez windowsul nu e o mare problema pentru ca nu as pietre decat programele din C, la My Documentes fac copie in D cam la vreo 2-3 zile.

4 răspunsuri:
| adrew a răspuns:

Ala e ecranul albastru al mortii! daca nu ai pierdut fisiere importante reinstaleaza sistema

| M1hai a răspuns:

Reinstaleaza windowsul, e cea mai buna varianta happy

| adrew a răspuns:

Iar daca nu ajuta reinstalatul sistemei atunci trebuie sa verifici ramul cu memtest si hdd cu mhdd

| LucianCV a răspuns:

Mai vreau sa adaug ca atunci cand calculatorul e deschis, se aude un zdranganit, bazaut, un zgomot ceva ciudat care s-a auzit cu cateva secunde inainte sa apara ecranul albastru