| mutilica a întrebat:

An operating system wasn’t found try disconnecting any drives that don’t contain an operating system Press ctrl+alt+del Asa imi apare la laptop si nici nu pot baga windows nimic doar mesajul asta apare ce e de facut va rog un ajutor plz.

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca e vb de laptop trebuie sa te asiguri ca n-ai uitat un cd in unitatea optica, ca nu cumva hard diskul din laptop a iesit din slot si daca tot nu si nu, trebuie dat un reset la bios. Laptop-ul are si el un bios, o baterie care trebuie scoasa si apoi se porneste laptop-ul pentru cateva secunde in timp ce tii conectati polii slotului bateriei cu o surubelnita cu maner izolat. Va piui ceva, inchizi laptop-ul pui bateria la loc si pornesti.

Bateria de bios a laptop-ului ar trebui sa fie pe langa memoriile ram in cazurile norocoase ceea ce inseamna ca vei desuruba o clapeta micuta de pe spate. Daca nu, din pacate va trebui sa desurubezi tot fundul laptopului.

| mutilica explică (pentru AlexanderAdrian):

E laptop am facut dar nu piue nimic straight face ce e de facut?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru mutilica):

Poate nu piuie, esti sigur c-ai gasit bateria aia ai scos-o si ai atins cei doi conectori de la plus si minus cu o surubelnita incat sa faci legatura intre ei si sa dai drumul laptopului in timp ce tii surubelnita acolo? se cheama punere in scurt.

Daca tot nu si nu, probabil ti-a crapat hardul de la laptop sau ai probleme de configurare in BIOS. Incearca sa intri in bios si sa alegi load optimal defaults.

| mutilica explică (pentru AlexanderAdrian):

Pai asta e problema ca nu pot intra in bios deloc apare doar mesajul asta straight face si nu gasesc problema