| gabipib a întrebat:

Buna ziua.Am schimbat siguranta cuptorului cu microunde pentru ca nu incalzea.Acum incalzeste dar and il bag in priza porneste direct ventilatorul cuptorului.Care este problema si cum o pot rezolva?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si in cuptorul meu porneste ventilatorul cand porneste incalzirea, deci nu cred ca ar fi vreo defectiune in acest sens.
Daca cuptorul functioneaza normal, atunci foloseste-l.
Ata sa ai grija ca, siguranta schimbata sa fie EXACT de acelasi tip (amperaj si viteza de declansare, adica litera scrisa dupa amperaj) sa fie identice cu ceea originala.

P.s. Siguranta din cuptor poate sa se arda in 2 feluri:
- din cauza supraconsumului - de exemplu: in caz ca se uita un obiect metalic in cuptor - in acest caz sticla sigurantei nu se innegreste
- din cauza unui scurtcircuit in cuptor - in acest caz sticla sigurantei se innegreste (de la flama rapida provocata). Aceste cazuri necesita o depanare din partea unui electronist priceput.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca erai specialist il reparai singur, poate nu era de la siguranta aia sigur nu era arsa, ai schimbat o degeaba si poate siguranta era bună dar era altceva defect care a facut ca cuptorul sa intre in protectie, trebuie sa il duci la cineva care repară cuptoare cu microunde zilnic, nu fa improvizatii ca astea explodeaza si te ranesti grav.