| localhost a întrebat:

Buna ziua!

Am si eu o intrebare: Cum pot scrie de la tastatura cu majuscule fara sa apelez la "Character Map" din windows?

Multumesc anticipat!
//Later Edit:
Stiu si eu faza cu "CapsLock"
Poate ca nu am fost eu prea explicit dar cum scriu exemplu: "masina" dar cu majuscule/caractere "maşină" dar fara sa folosesti "Character Map".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelea sunt diacritice.
Start -> Settings -> Control panel -> Regional and language options -> Languages -> Add -> Input Language - Romanian; Keyboard layout - Romanian -> OK -> Key Settings -> Change Key Sequence -> Bifezi la prima coloana Ctrol + Shift -> OK.
Cu Ctrl+Shift vei face schimb intre tastatura engleza si cea romaneasca.

2 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Vrei sa zici cu diacritice?

| Laurishkutza a răspuns:

Shift si litera in acelasi timp