| Pacalex a întrebat:

Buna ziua am si eu un 5.1 Samsung si nu imi merge numai o boxa si subwooferu debia se aude si nu stiu ce sa fac ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Hasss a răspuns:

Pai incearca sa cuplezi doar acele 2 mufe rosu si alb in afara de cel galben
dar ia spune-mi cum se numeste sistemul tau?

12 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cum ai conectat sistemul la PC?

| Pacalex explică (pentru Arthur):

Pai l\am conectat dupa manual, am instalat si realtek si am facut tot ce am citit pe net dar degeaba.

| Arthur a răspuns:

Placa de sunet e 5+1? Legătura e făcută cu cablu jack - RCA sau USB? ( asta depinde de modelul sistemului Samsung )

| Pacalex explică (pentru Arthur):

E prin RCA dar de la dvd'ul Samsung is 3 cabluri galben alb si rosu care vin in spate la el si dupacea unul care vine la audio in unitate.Nu stiu daca e 5.1 cum pot afla?

| Pacalex explică (pentru Arthur):

Cablu jack rca ii legatura din dvd vin 3 galben alb si rosu si dupacea vine o mufa care se baga la audio. si nu stiu daca placa sunet 5.1 cum pot afla?

| Arthur a răspuns (pentru Pacalex):

Mufele trebuie puse asa:
- pe mufa roz ( pe care ai acum microfonul ) pui center/subwoofer;
- verde deschis ( pe care tii boxele acum) conectezi stanga/dreapta;
- la mufa albastră conectezi spate stanga/spate dreapta;
Poti face testul, lasi pe 6CH, dai drumul la o melodie, conectezi boxele pe care le ai acum pe rand la toate cele 3 mufe si observi daca se aude ceva.

| Hasss a răspuns (pentru Pacalex):

Fii atent si eu am avut problema asta acum cateva zile cand mi-am achizitionat un sistem 5.1 genius si acu merge perfect toate boxele :X

spune-mi ce mufe ai daca ai ca ale mele ca in aceasta poza http://i.imgur.com/wOmwH.jpg faci in felul urmator vezi primele mufe le bagi in spate la sistem toate sase si capetele celalate de la aceleasi mufe le bagi in mufele acelea care au verde maro si negru dupa ce termini totul bagi mufele alea verde maro si negru in spate la unitate verde la verde maro la albastru si negru la roz sper sa fi inteles si ca sa alfi daca placa ta are 5.1 intri in realtek vezi unde scrie speak configuration si uitate daca e selectat stereo vezi daca ai 5. 1speaker daca ai bifezi asta si gta dai oky :P ar trebui sa se auda totul
pe youtube ca sa se auda 5.1 (pentru ca pe youtube se aude doar 2.1) intri in realtek la sounds effects te uiti unde scrie environment si selectezi effectul Room

sper sa fi inteles ce am scris :P bafta

| Pacalex explică (pentru Hasss):

Eu am mufe dar sunt gen primele din stanga dar au culoarea galben rosu si alba.si care le conetez la dvd si cele care le conectez la unitate. la dvd le bag toate 3 si ea alba si rosu si galbena dar la unitate vin doar 2 si cele 2 sunt bagate in ceva si ala are capat de jack 3.5 sa il pot baga in unitate ..intelegi ce vreau sa zic?

| Arthur a răspuns (pentru Pacalex):

Acel ceva ce este? Fână desluşeşti ce reprezintă fă măcar să funcţioneze centralul plus două. Cuplează jackul la unitate pe ieşirea verde iar cele două mufe RCA cuplează - le pe rând la intrările de la sistemul 5+1.

| Pacalex explică (pentru Hasss):

Ii un sistem home cinema Samsung ht-d330/en

| Hasss a răspuns (pentru Pacalex):

Pai incearca sa cuplezi doar acele 2 mufe rosu si alb in afara de cel galben
dar ia spune-mi cum se numeste sistemul tau?

| liliacALB a răspuns:

Asa e, ofera mai multe date. Problema poate fi ori de la legatura fizica (cabluri) cu PC-ul, fie din setarile placii de sunet.

| Pacalex explică:

Pai cablurile le'am corectat dupa manul...am instalat si realtek pentru ca am citit pe net ca multi aveau problema asta si pana acum mergeau 2 boxe si acum merge doar una si, si asta are bassu mai tare ca subwooferu!