| Heureuse a întrebat:

Bună ziua!
Am un document mai mare la care spațierea între cuvinte este uneori automat pusă de 2 spații. Menționez că folosesc wps, iar aranjarea este stânga-dreapta. Dacă șters un spațiu (se lipesc cele două cuvinte) sau tab de probă, mi se rearanjează, dar nu le pot șterge deoarece fac parte din paragraf. Aveți vreo soluție eficientă? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Foloseste open office eu cu office-ul de la opem office rezolv repede problrmele acestea xu paginarea aranjarea textului automat
Am vazut la windows exista acesta nenorocire se apuca in diverse programe sa puna automat o gramada de spatiu intre cuvint si sa nu le alinieze cursiv
Si nici sa nu ai ce sa le faci

Dar la open office merge are un buton special pentru a te scapă de beleaua acesta si sa scrie cuvant dupa cuvant fara sa mai apara pauzele. acelea inestetice intre cuvinte

| sierra1 a răspuns:

Cautare automata și inlocuire a 2 spații cu 1 singur. De incercat

| Heureuse explică (pentru sierra1):

Mulțumesc! Am încercat asta, dar nu s-a rezolvat. Când am folosit asta ¶, îmi apare tot un punct, dar cu spațiul după el.

| sierra1 a răspuns (pentru Heureuse):

Ascunde caracterele speciale (cum ar fi ¶)

| Heureuse explică (pentru sierra1):

Mulțumesc! Asta știu, dar era doar pentru exemplificare.

| NLS a răspuns:

Cea mai simpla metoda este folosirea Find and Replace.
Daca nu ti-a reusit, se poate datora formatului.
Daca ai fi folosit un program perfect compatibil cu Microsoft Word (adica Writer din pachetul LibreOffice), ar fi fost chestie de 1 minut sa inlocuiesti doua spatii cu unul.

Poti incerca si acum cu el, nu te costa nimic, si s-ar putea sa mearga.
Insa pentru reusita 100%, documentul ar fi trebuit redactat cu el, sau sa aiba macar extensia docx, indiferent in ce soft a fost redactat.

| RxTx a răspuns (pentru NLS):

Oamenii urăsc docx pentru ca nu se deschide pe calculatoare sau alte sisteme de operare.
Pe planeta aceasta mai exista si alte sisteme de operare.

Daca cumva trimiți un docx la resurse umane este posibil nici sa nu se uite pe CV-ul tău din mai multe motive printre care ca doc merge bine pe multe device-uri

| NLS a răspuns (pentru RxTx):

Esti sigur ca traiesti in 2022 si nu in urma cu 15 ani?
De ce ai folosi programe (WPS Office Free, Polaris Office, Softmaker FreeOffice, Ashampoo Office Free, si alte balarii care nu se "pupa" perfect cu cel mai utilizat format)
si formate demult apuse, cand majoritatea utilizatorilor foloseste ceva mai evoluat?

Cei care nu primesc format docx nu primesc nici doc sau altceva, pentru ca bunul simt iti spune sa folosesti un format portabil, incapsulat - PDF (sau daca esti de moda veche, EPS...).
Asta CAND TRIMITI.
Cand inca lucrezi la document, folosesti ceva ce functioneaza, si nu iti creeaza probleme.

OpenOffice e o solutie buna
LibreOffice e o solutie si mai buna

Compatibilitatea intre formate si formatarea la WPS si celelalte de mai sus lasa de dorit, si majoritatea sunt pline de reclame.