| under89 a întrebat:

Am un laptop Lenovo de aproape un an si de la un timp a inceput sa faca figuri, in sensul ca se incinge foarte repede (cand intru in diferite jocuri care sa zicem ca "consuma": csgo, dota2, desi le-am optimizat; si zgomot puternic.
Am cooler, dar nu stiu ce sa zic.
Ar trebui sa il duc la curatat de praf sau ce sa ii fac?
Defragmetare ii fac saptamal, de golit bateria lunar sa zicem.

http://www.emag.ro/......D7748BBBM/

2 răspunsuri:
| AnonimANM a răspuns:

Du-l la un service specializat și curăță-l, sau o poți face chiar tu.
Schimbă-i windowsul.

Dacă face figuri și după ce faci asta înseamnă că are componente hardware defecte. Recomand să nu pui niciun antivirus. De multe ori face mai mult rău decât bine.

| calexandru a răspuns:

Probleme software:
1. update Windows;
2. Antivirus
3. Spațiu redus pe partiția windowsului
4. Multe softuri băgate in start-up
5. Install / uninstall des
6. BIOS

Probleme hardware:
1. Praf
2. "Uscare" pasta argintata dintre procesor si radiator
3. Memorie ram
4. Umezeala
5. Diferențele de temperatura
6. Ventilație blocată.

PS: laptopurile nu sunt făcute pentru medii de gaming.