| Maria2012Jade a întrebat:

Apare o problema daca incarc un Samsung galaxy s3, cu o baterie de 2100 mAh cu un incarcator, tot Samsung, dar cu o putere de 2A, nu de 1A cat are cel original.dau funda, vot tot ce vreti.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Si care e intrebarea?

| K0sti a răspuns:

Nu conteaza curentul, conteaza tensiune. Aia trebuie sa fie la fel. Cum spunea si "stlucian", acumulatorul isi ia cat ii trebuie. Acumulatorul are in fata o electronica care-l comanda!

| stlucian a răspuns:

Daca intrebi despre problemele care pot aparea in cazul folosirii altui incarcator decat cel original ar trebui sa stii ca nu curentul ( mAh/Ah)produce defectiuni ale bateriei/softului de incarcare si inplicit telefonului ci TENSIUNEA de iesire( V, volti out). Daca tensiunile de iesire sunt egale e OK.
Un acumulator/baterie isi "ia" atat curent(ma) cat ii trebuia supravegheat/a de softul de incarcare care decupleaza incarcarea cand aceasta e 100%. Asta nu inseamna ca poti lasa la incarcat telefonul peste noapte(NU e recomandat)dar daca se intampla e de tinut seama ca incidentul sa nu se mai repete sau sa se evite pe cat posibil. thumbs up

| pbsolver a răspuns:

Nu se intampla nimic, doar ca se va incarca mai rapid