| chirox a întrebat:

As dori sa achizitionez un ipad, in defavoarea unui laptop, si as dori sa stiu daca exista vreo aplicatie care sa imi permita compilarea in c++.

Cu alte cuvinte, este posibil sa creez programe in c++ pe ipad?

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Nu stiu, dar gandeste'te ce inseamna sa scrii un cod pe touchpad, daca esti programator nu Ipad e alegerea potrivita.
Sfatul meu e sa o iei online, ai 10 zile posibilitate de retur, tableta nu e inlocuitor de laptop, are alte sisteme de operare, alta gama de aplicatii, alt scop.
Bafta

| VictorPetrescu a răspuns:

Salut,
Este posibil dar nerecomandat. Adica productivitatea pe IPad ar fi undeva la 1% fata de laptop.
Sunt 2 variante:
1. cu jailbreak:
Citez:
"If you're willing to jailbreak, the answer is yes. You can install GCC (the same open-source C compiler included with XCode) on your iPad.

The process is a bit complicated, but it's certainly possible. You can find instructions here. The instructions I've linked only mention the iPhone, but the same process should work on the iPad."
2. Fara jailbreak:

Aplicatii de genul asta:
http://itunes.apple.com/us/app/codetogo/id382677229?mt=8

Sunt pe bani dar cred ca merita.
Compilarea se face pe un server undeva si trebuie sa ai acces la net cand o faci.