| Winners10 a întrebat:

Ati putea sa imi oferiti cateva pareri despre acest laptop?

https://www.it-fashion.ro/......m-gri.html

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Am exprimat din postarea similară!

| LPCTSTR a răspuns:

Spun nu pentru SSD de 512, gaseste-ti cu HDD si ocazional, daca ai buget, sa pui pe el si un SSD, ca pierzi bani aiurea si-ti faci sperante desarte daca te astepti ca SSD-ul ala sa umple paharul performantei. Personal, un SSD atat de mare este scump, iar la bugetul tau de-ti alegi un astfel de laptop, te rupe la bani aiurea.
Aici pun un raspuns deja dat:"Deja devine cliseic ca SSD-ul este cel mai fiabil mediu de stocare, da, dar nu si pentru pret, cu cat cresti capacitatea, cu atat pretul si cu atat ii scade numarul de biti scrisi/cititi, deci scurtandu-i durata de viata; odata ce si-a facut numarul de biti scrisi, va crapa si va deveni inutil, un HDD nu are o anumita cantitate de date ce poate fi scrisa/citita.
Revenind, daca vrei munca sau jocuri pe el, ia cu HDD si daca iti permiti, optional un SSD, pretul per capacitate a ajuns relativ mic, deci de ce s-arunci bani pe un SSD care oricum nu te ajuta decat cu cateva secunde de incarcare mai rapide.
Cu privire la performante: tu crezi ca "3" secunde in plus la boot si altele la pornirea programelor iti va face mediul de lucru irefutabil fiabil? Te inseli, mediul de stocare are rolul de a stoca informatia si a o da mai departe, procesorul, placa grafica si ramii determina performanta pc-ului, nu mediul de stocare, sa le intre bine in cap tryharzilor care vor si ultimul strop se timp castigat sub orice absurditate de pret.
Adaptat la cazul de fata, SSD-ul de 512 este mic pentru jocurile care se vor aduna si fiecare a cate ~60GB, plus ce vei mai vrea sa pui pe el, utilitare, munca, etc., se va umple repede. De asta recomand cu un HDD de 1TB si optional, daca ai buget, sa iei cu SSD mai mic pe care sa pui Windows ca sa te bucuri de boot "mai" rapid."
Altceva mai "rau", este ca placa grafica este integrata, deci nu se compara cu placile grafice dedicate, nu cred ca poti tu sa te joci sau sa faci editare foto/video pe asa ceva, insa pentru browsing este relativ ok desi niciodata nu stii ce vei vrea sa faci cu laptopul.

Ar fi bine sa spui si pentru ce vrei tu un laptop, asa putem sa ne dam mai bine seama.