| AnonimaBethy22 a întrebat:

Buna ziua! Daca as dori sa achizitionez o drona sub 250g, respectiv Dji Mini 3, care sunt demersurile legale? Mai intai o cumpar si dupa fac acte sau mai intai trebuie sa ma inregistrez undeva?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

1) Orice drona trebuie inregistrata la AACR (dupa ce o cumperi, desigur, nu ai cum sa o inregistrezi inainte)
https://accounts.caa.ro/

Inregistrarea presupune identificarea proprietarului si a dronei. Vei obține un certificat de identificare unic, care va trebui afisat pe dronă intr-un loc vizibil.
De la inceputul anului in curs, dronele fără eticheta de identificare nu mai pot fi utilizate. Tarifele pentru inregistrare si emiterea certificatului sunt 20 și respectiv 90 de euro.

2) Nu e permis sa zbori in orase deasupra mulțimilor (nici pe strazi, dar nici in piete), deasupra zonelor intens populate,
in apropierea bazelor militare sau aeroporturilor,
in apropierea navelor militare,
in zone protejate de lege (de ex. Rezervatii naturale),
pe langa clădirea Parlamentului sau sediul Guvernului,
sediile de Ministere, ambasade, inchisori si etc

Ai voie sa te ridici la maxim 120m, si trebuie sa ai drona mereu in aria de vizibilitate.

https://flightplan.romatsa.ro/init/drones

Poti zbura doar in zonele declarate OPEN,
(mai exista SPECIFIC – zbor în zonele restricționate, cu aprobare de la AACR
si CERTIFIED – operațiuni de mare risc, drone tip taxi, drone de transport )

Aceste restrictii si obligatii sunt valabile pentru clasa C0 (greutate < 250g).
Pentru celelalte clase exista restrictii si obligatii suplimentare,
si necesitatea de a sustine un examen (online si gratuit).

Daca o ai inregistrata in afara Romaniei, trebuie sa intrebi la AACR daca poti sa o folosesti in Romania fara sa mai platesti suplimentar (cu atat mai mult daca cetatenia ta e doar romana).