| AN0NIN a întrebat:

daca nu dau defragmentare la Partitiile din Hard, Hardul se strica mai repede?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de stricat ci de faptul ca fragmentele ocupa mai mult spatiu si gasirea unui fisier ia ceva mai mult timp. Numai bine!

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Da intr-un fel foloseste programul Advanced system care 5 scaneaza si curata pc-ul in profunzime!

| Cosminovici18 a răspuns (pentru Cosminovici18):

Http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html de aici poti descarca programul Advanced Systemcare 5 care te ajuta sa defragmentezi hardul si nu numai!

| WhiteMoth a răspuns:

Ca sa o spun mai simplu, defragmentarea doar 'ordoneaza' (citeste si rescrie) informatia de pe disk, pentru a fi accesata mai usor. Nu e nici daunator dar nici nu o sa ai parte de performante extraordinare dupa defrag.

| PerryP a răspuns:

Salut sa-ti explic cum sta treaba. Defragmentarea este folositoare pentru rearanjarea dosarelor. Daca dosarele ( Fisierele in care intri, ste-urile, jocurile etc.) nu sunt aranjate in timp indelungat procesorul este suprasolicitat si viteza de deschidere a unui joc, folder sau ...este mai mica.Tocmai de aceea este recomandata defragmentarea sa zicem la o saptamana este excelent. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor. (Funda?)