| Rapidistu47 a întrebat:

dragi prieteni!

Am o mica problema cu un site... Acum aproximativ o saptamana am cumparat un domeniu.ro (de la Toxic Host). Totul a fost bine si am fost multumit pana ieri, cand site-ul a inceput sa mearga greu.
Din ce am aflat de pe internet, problema e de la host (cand am cumparat domeniul, am primit si host pentru o luna).

Ma gandeam sa "plec" de la gazduire.com.ro (de la ei am host-ul acum) si sa ma "mut" la https://www.000webhost.com.
Faza este ca nu stiu cum sa fac asta (+ ca vreau sa instalez si WordPress pentru site, deoarece sunt obisnuit cu WP).

Ma puneti ajuta (sa trec la o alta firma de host)?

Multumesc!

3 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Salutare Rapidistule,
1) De ce ai trece de la un host cat de cat de calitate la unul praf, care la 300 unici pe zi va pica, implicit te va notifica ca trebuie sa cumperi premium?
2) Ca sa iti muti host-ul trebuie sa modifici nameserverele domeniului cu noile nameservere de la 000webhost.
3) Apoi sa faci backup la site-ul tau de wordpress(gen posturi, poze, tema.etc) le salvezi in pc, apoi dupa ce ai instalat wordpress pe noul host le poti adauga.
4) Nameserverele se actualizeaza intre 24-48 ore dupa ce le-ai setat, timp suficient sa faci backupul de la punctul 3.
5) Banuiesc ca sti cum sa instalezi o amarata de platforma wordpress...iei zip-ul de pe wordpress.com

| Rapidistu47 explică (pentru SasNetRomania):

Salut!
Site-ul e de tip portofoliu, asa ca nu stiu daca va avea 300 de unici pe zi (cel putin nu in viitorul aproapiat, poate peste cativa ani).
Daca nu schimb zilele astea host-ul, oricum o sa fiu nevoit sa il schimb peste aproximativ 3 saptamani (atunci expira prima luna de host gratuit primita o data cu domeniul).
Prefer sa imi stea site-ul "cazut" timp de 1-2 zile, decat sa mearga ca melcul timp de 3 saptamani.

| Rapidistu47 explică (pentru Rapidistu47):

Aproape ca am uitat... E neaparat sa descarc wordpress?