Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Exista un program prin care pot restrictiona accesul la anumite site-uri si la instalarea programelor pentru calculatoarele dintr-un laborator de informatica?
M-am saturat sa sterg o gramada de fisiere de jocuri si sa vad in istoric o gramada de site-uri de jocuri de noroc, etc.
Vreau ca elevii sa poata accesa strict programele pe care trebuie sa le folosim la ora si sa acceseze doar site-urile de care este nevoie.
Multumesc!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o optiune mult mai buna: o lista cu cu site-uri accesibile pe router. Trebuie, insa, cineva care se pricepe.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sau blocati paginile pe rand: http://bit.ly/2zHbDVb

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai calitate de administrator pe serverul scolii, poti da lista scurta a site-urilor la care elevii pot avea acces.

| Vickyy a răspuns:

Acest site este pentru a răspunde la întrebările unor oameni care doresc sugestii sau RECOMANDĂRI pentru anumite aspecte. Prin urmare, doresc să punctez și eu următoarele aspecte:
1. Nu ești în măsura în care să-mi contești poziția, pentru a afla ce se predă la liceu îți recomand să studiezi programa școlară, ca să te convingi.
2. Nu mă cunoști, așadar mi se pare total lipsit de respect și de logică să faci niște afirmații în necunoștință de cauză.
3. Am pus această întrebare pentru a vedea dacă există ALTE soluții în afară de cele pe care le-am găsit eu (ce să vezi, știu!), soluții care să nu-mi consume o grămadă de timp și care să implice să introduc manual aceleași setări de o grămadă de ori, pentru fiecare calculator, asta pentru faptul că NU dispunem de server.

În încheiere, îți voi adresa următorul citat: "Dacă ceea ce ai de spus NU este mai frumos decât tăcerea, mai bine taci!"

| mihai69 a răspuns:

Pe stațiile elevilor pui maşini virtuale (la fiecare repornire, vor fi exact cum le-ai configurat, fără niciun program pus de "isteți").
Pe server pui un proxy configurat cu restricții pe orice adresă cu excepția celor de care ai nevoie, iar stațiile le configurezi să iasă pe net doar prin proxy.
E posibil să se poată evita şi astfel de restricții, dar e mult mai greu pentru ei. Şi mai simplu pentru tine să repari.

| NLS a răspuns:

Fiecare răspuns îl găsesc foarte bun și totodată sigur.
Eu as rămâne pentru început pe varianta lui Waterdrop.
Poți folosi pentru blocarea paginilor chiar și o banala extensie pentru Chrome.
Sper doar sa existe și pentru IE (și Edge, dacă aveți Windows 10), altfel degeaba.
Și nu uita sa scoți unitățile optice și prelungitoarele usb pentru front panel, dacă exista.
USB urile din spate le poți bloca din regiștrii

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR

In partea dreapta, alegi Start, și introduci "4".
Le poți face oricând utilizabile introducând "3".

| WaterDrop a răspuns:

Hey, nu ai nevoie de nici un program pentru asa ceva. Windows vine cu asemenea limitari prin conturile de utilizator.Creeaza un cont separat pentru elevi, in care le restrictionezi instalarea oricarui tip de program.

Pentru browsere exista aceiasi optiune, insa depinde de la browser la browser.

| 1231242 a răspuns:

Bună!

Recomand programul Blue Coat K9, foarte bun, blochează orice, iar ca să accesezi site-ul trebuie parolă.